Sport Ndërkombëtar

Joyce ia shkakton humbjen e parë Parkerit

Joe Joyce i Britanisë mposhti më të mirën nga Zelanda e Re, Joseph Parker.

Peshat e rënda shkuan kok më kok në një garë mjaft të barabart, shkruan BBC.

Joyce fitoi titullin e përkohshëm të peshave të rënda në WBO me fitoren më të madhe të karrierës së tij dhe tani i ka vënë sytë te kampioni sfidues i peshave të rënda Oleksandr Usyk në 2023.

Ngritja e britanikut në klasë ishte debatuar pas 14 luftimeve profesionale kundër kundërshtarëve të nivelit më të ulët.

Ai mbushi 37 vjeç këtë javë pasi u bë profesionist vetëm kur ishte 31 vjeç, pas një fillimi të vonë të karrierës së tij amatore.

Por Joyce tregoi një mjekër graniti për t’u bërë njeriu i parë që ndaloi Parker, një ish-kampion bote./Shqip.com