Kulturë

Jeta e Mbretëreshës Elizabeth II përmes fotografive

Mbretëresha Elizabeth II është monarkja më jetëgjatë në historinë britanike.

Që nga viti 1952, Britania ka pasur shtatë papë, 14 presidentë amerikanë dhe 15 kryeministra britanikë.

Por ka pasur vetëm një monarke britanike.

Mbretëresha Elizabeth II ka mbretëruar për 70 vjet, që është më e gjatë se çdo monark britanik në histori dhe çdo monark aktual në botë, shkruan CNN.

Ajo ishte 25 vjeç kur u ngjit në fron.

Elizabeth ka lindur më 21 prill në vitin 1926, në Londër.  Ajo mbahet këtu nga nëna e saj, e quajtur gjithashtu Elizabeth.  Babai i saj më vonë do të bëhej Mbreti George VI.

Princesha Elizabeth është parë me xhaxhain e saj Edward, Princin e Uellsit, gjatë një vizite në Balmoral, Skoci, në shtator 1933. Ai do të bëhej Mbret Edward VIII në vitin 1936. Por kur ai abdikoi më vonë atë vit, babai i Elizabeth u bë Mbret dhe ajo u bë trashëgimtare e supozuar.

Elizabeth kalëron një kalë në Windsor, Angli, në vitin 1940. Dashuria e saj për kuajt është dokumentuar mirë.

Me malet Drakensberg pas saj, Princesha Elizabeth ulet në Parkun Kombëtar Natal të Afrikës së Jugut më 21 prill në vitin 1947. Ishte ditëlindja e saj e 21-të.
 Më 20 nëntor të vitit 1947, Elizabeth u martua me Princin Philip, një toger në Marinën Britanike, i cili kishte lindur në familjet mbretërore të Greqisë dhe Danimarkës. 
Elizabeth u ngjit në fron në shkurt të vitit 1952, kur babai i saj vdiq nga kanceri në mushkëri në moshën 56. Këtu, ajo ecën në altar gjatë ceremonisë së kurorëzimit të saj më 2 qershor të vitit 1953.
 Mbretëresha mban djalin e saj Princin Andrew ndërsa motra e tij, Princesha Anne, shkon gjatë një pushimi familjar në Kalanë Balmoral të Skocisë në shtator të vitit 1960. Mbretëresha ka katër fëmijë, duke përfshirë djemtë Charles dhe Edward.
Mbretëresha Elizabeth II është parë gjatë hapjes shtetërore të Parlamentit në prill të vitit 1966.
 Mbretëresha bën një portret në Kështjellën Windsor për ditëlindjen e saj të 50-të më 21 prill 1976.
Në Buckingham Palace, Mbretëresha dhe Princi Philip shohin homazhet me lule për Princeshën Diana pas vdekjes së saj tragjike në 1997.
Mbretëresha i drejtohet kombit natën para funeralit të Princeshës Diana në vitin 1997.
Mbretëresha, përshëndet një turmë nga ballkoni i Pallatit Buckingham më 29 prill në vitin 2011. Nipi i saj Princi William, i treti nga e majta, sapo ishte martuar me Catherine Middleton.
Nënshkrimi i Mbretëreshës shihet në librin e vizitorëve në Aras An Uachtarain, rezidenca zyrtare e Presidentit irlandez në Dublin në maj 2011.
Mbretëresha bën një foto me pesë stërnipërit e saj dhe dy nipërit e saj më të vegjël në prill të vitit 2016.
Mbretëresha dhe Princi Philip përshëndesin me dorë mysafirët në Londër që po merrnin pjesë në festimet për ditëlindjen e saj të 90-të në 2016.
Mbretëresha qesh me Meghan, Dukeshën e Sussex, gjatë një ceremonie të hapjes së urës në Halton, Angli, në qershor të vitit 2018. Ishte dalja e parë mbretërore e Meghan pa bashkëshortin e saj, Princin Harry, në krah.
Mbretëresha dhe Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump inspektojnë roje nderi gjatë vizitës së Trump në Kështjellën Windsor në korrik të vitit 2018.
Mbretëresha mirëpret Boris Johnson në Pallatin Buckingham, ku e ftoi zyrtarisht të bëhej kryeministër në korrik të vitit 2019. Johnson fitoi garën për udhëheqjen e Partisë Konservatore në Mbretërinë e Bashkuar dhe zëvendësoi Theresa May, e cila u detyrua të jepte dorëheqjen pasi anëtarët e kabinetit të saj humbën besimin në paaftësinë e saj për të siguruar largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian.
 
Një imazh i Mbretëreshës shfaqet në sheshin Piccadilly të Londrës, së bashku me një mesazh shprese nga adresa e saj speciale drejtuar kombit në prill të vitit 2020.
Mbretëresha kalëron një kalë në Windsor, Angli, në maj 2020. Ishte paraqitja e saj e parë publike që nga fillimi i bllokimit të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar.
Mbretëresha dhe Princi Philip pozojnë për një foto në qershor 2020, përpara ditëlindjes së 99-të të Filipit.
Mbretëresha zë vendin e saj e vetme në funeralin e Princit Philip në prill të vitit 2021. Ceremonia ishte e kufizuar në 30 persona, në përputhje me kufizimet e Anglisë për koronavirusin.
Mbretëresha hap Parlamentin në maj 2021. Ishte ngjarja e parë e madhe që nga vdekja e të shoqit.
Mbretëresha merr një trëndafil të Dukës së Edinburgut nga Keith Weed, president i Shoqërisë Mbretërore të Hortikulturës, në qershor 2021. Trëndafili i ri u emërua zyrtarisht për nder të Princit Philip.
Mbretëresha takohet me Presidentin e SHBA Joe Biden dhe zonjën e parë Jill Biden në Korridorin e Madh të Kalasë Windsor në qershor të vitit 2021.
 
Mbretëresha pret një tortë për të festuar fillimin e Jubileut të saj Platinum në shkurt të vitit 2022. Kanë kaluar 70 vjet që kur mbretëresha mori fronin në vitin 1952.
Mbretëresha blen një biletë treni ndërsa merr pjesë në ceremoninë e hapjes së linjës së shumëpritur Elizabeth në stacionin Paddington në perëndim të Londrës në maj të vitit 2022. Ajo kohët e fundit kishte pasur probleme me lëvizjet duke anuluar disa paraqitje.
“Unë kam qenë e përulur dhe e prekur thellë që kaq shumë njerëz kanë dalë në rrugë për të festuar jubileun tim Platinum, megjithëse mund të mos kem marrë pjesë personalisht në çdo ngjarje, zemra ime ka qenë me ju të gjithëve; dhe mbetem i përkushtuar t’ju shërbej me të gjitha mundësitë e mia, i mbështetur nga familja ime’, ka thënë mbretëresha.
Mbretëresha mirëpret Liz Truss në Kalanë Balmoral në Skoci, duke e ftuar zyrtarisht të jetë kryeministrja e re në shtator të vitit 2022. Takimi tradicionalisht do të zhvillohej në Pallatin Buckingham të Londrës, por monarkja ka reduktuar ndjeshëm detyrat dhe udhëtimet e saj në muajt e fundit, për shkak të problemeve me lëvizjet.
Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022