Art Jetese

Ja çfarë duhet të bëni nëse keni dhimbje shpine

Me stilin e jetesës, lodhjen e përditshme në punë, qëndrimin në kupmjuter e celular, dhimbja e shpinës është bërë shumë e zakonshme.
Më poshtë janë disa këshilla dhe truke që mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni dhimbjet e sikletshme të shpinës.

Provoni masazhin e këmbëve

Përveçse ka efet qetësues, masazhi i këmbëve mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të shpinës. Ekziston një zonë reflekse e lidhur me shtyllën kurrizore e vendosur në këmbët tuaja, dhe masazhimi i saj mund të lehtësojë dhimbjet e bezdisshme të shpinës. Vendosni gishtat e mëdhenj në harkun e brendshëm të këmbës dhe shtypni ato lart e poshtë shputave të brendshme të këmbëve tuaja për të përmirësuar rrjedhjen e gjakut në nervat e shpinës.

Bëni një dush të ngrohtë

Një dush i ngrohtë mund t’ju ndihmojë të qetësoheni pas një dite të ngarkuar dhe të largoni të gjithë stresin. Për shkak se uji i ngrohtë redukton spazmat e muskujve, mund t’ju ndihmojë të harroni ndjesitë e dhimbshme në shpinë.

Shkoni në shtrat herët

Gjumi i mjaftueshëm është thelbësor nëse shpesh keni dhimbje shpine. Për shkak se indet e trupit tuaj shërohen kur flini, gjumi është thelbësor për të mbajtur shpinën tuaj të shëndetshme.

Reduktoni marrjen e kafeinës

Kafeina mund të shkaktojë tension në muskuj, të shkaktojë dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës dhe përfundimisht të çojë në dhimbje kronike. Pirja e tepërt e kafesë mund të ndikojë gjithashtu në gjumin tuaj, i cili, nga ana tjetër, mund të shkaktojë më shumë ngurtësi në shpinë.

Zgjidhni këpucë të rehatshme

Nëse vishni taka të larta çdo ditë, kjo mund të jetë arsyeja e dhimbjes së shpinës. Për shkak se takat e larta ndryshojnë qendrën tuaj të gravitetit dhe bëjnë presion në shtyllën kurrizore, ato mund të kontribuojnë në dhimbjen e shpinës dhe madje të shkaktojnë probleme me qarkullimin.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022