Lajme Ballkan

Haxhiu: Lajm jashtëzakonisht i mirë sanksionimi i grupeve kriminale në veri nga SHBA

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Lajm jashtëzakonisht të mirë e ka quajtuar ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, sanksionimin e grupeve kriminale në veri të vendit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përcjell Shqip.com.

Përmes një postimi në Facebook, Haxhiu deklaroi se grupet e tilla kriminale “nuk e kanë pasur mbështetjen vetëm nga Beogradi por edhe nga Prishtina”.

Lexo edhe:
Kush janë Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radoiçiq që SHBA u vendosi sanksione

Tutje, Haxhiu hedhi edhe akuza ndaj institucioneve pasi që “hera herës pritesshin edhe në zyret e institucioneve më të larta”.

“Lajm jashtëzakonisht i mirë saksionimi i grupeve të krimit të organizuar në veri të udhëhequr nga Zvonko Veselinoviq dhe Milan Radojçiq. E kemi theksuar që moti se veriu është i tillë jo për shkak të banorëve, por sepse është kontrolluar nga grupe të tilla kriminale që nuk kanë pasur vetëm mbështetjen e Beogradit, por edhe të Prishtinës.

Këto grupe kriminale, që hera herës priteshin edhe në zyret e institucioneve tona më te larta, fshihen prapa rezistencës që i bëjnë organeve të rendit për të sjell rend e ligj në atë pjesë të Republikës”, shkroi ndër tjerash ajo.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndërmarrë sanksione ndaj grupit të Zvonko Veselinoviq – njërit nga bosët e krimit të organizuar në veri të Kosovës.

Këto sanksione u ndërmorën pasi Departamenti Amerikan i Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja ka targetuar 16 individë dhe 24 subjekte në disa shtete të Evropës, ndër të cilët bëri pjesë edhe Veselinoviq.

Lexo edhe:
Blinken: Vendosja e sanksioneve ndaj grupeve kriminale është prioritet i sigurisë kombëtare

Sipas njoftimit të zyrës për media të këtij departamenti, grupi i Veselinoviqit është përgjegjës për trafikimin e mallrave, parave, narkotikëve dhe armëve midis Kosovës dhe Serbisë.

Lista e grupit të organizuar kriminal të Zvonko Veselinoviqit përfshinë edhe Rosiq, Andrija Zhelko Bojiq, Srgjan Milivoje Vuloviq, Milan Mihajloviq, Milan Radisavljeviq, Radovan Radiq, Sinisa Nedeljkoviq, Radule Steviq./SHQIP.com