Haaland shënon në debutim me Manchester Cityn

Erling Haaland

Sulmuesi norvegjez, Erling Haaland e ka filluar në mënyrën më të mirë aventurën nën Pep Guardiolan.

City mposhti Bayernin me rezultat minimal 1:0.

Haaland iu deshën vetëm 12 minuta për të hapur llogarinë me skuadrën e re.

Haaland shënoi në debutimin e tij teksa Manchester City mundi Bayern Munich në një ndeshje të ndalur dy herë nga një stuhi rrufe në Wisconsin të shtunën mbrëma.

Haaland, i cili iu bashkua Cityt për 51.2 milionë funte nga Borussia Dortmund, shënoi pas 12 minutash në miqësoren parasezonale.

22-vjeçari humbi ndeshjen e parë të turneut të Cityt në SHBA, kundër Club America të Meksikës, për shkak të lëndimeve.

Dhe trajneri i Cityt, Pep Guardiola tha se sulmuesit “i duhet kohë”.

Goli i Haaland erdhi nga një krosim nga lojtari i ndeshjes Jack Grealish, me ndërkombëtarin norvegjez që përfundon nga afërsia.

Guardiola lavdëroi Haaland pas ndeshjes.

“Ai shënoi një gol që është i rëndësishëm, këto lloj golash para portierit – ai është gjithmonë aty. Do të shohim se si do të reagojë ndaj ngacmimeve që pati në javët e mëparshme. Pasi të kthehemi, kemi javë të gjata për t’u përgatitur çdo ndeshje të fundjavës. Në ato dy ose tre javë ne do të marrim formën më të mirë.”

Pati dy vonesa për shkak të rrufesë në zonë – një para fillimit dhe një në pjesën e parë – që rezultoi në shkurtimin e ndeshjes në 80 minuta.

Kjo ndeshje ishte ndeshja e parë e futbollit që u luajt në një nga vendet më të mira sportive të vendit – Lambeau Field – shtëpia e skuadrës më të mirë të NFL, Green Bay Packers.

Pasi i dha epërsinë Cityt, Haaland dukej sikur kishte bërë 2-0 pak para pushimit, por gjuajtja e tij me këmbën e majtë nga brenda zonës u anulua për pozicion jashtë loje.

City tani do të kthehet në Angli dhe do të përballet me Liverpool në Community Shield në stadiumin King Power të Leicester të shtunën.