Sport Ndërkombëtar

Haaland – me shifra të “frikshme” në Ligën e Kampionëve

Erling Haaland

Erling Haaland po nuk po lë vend për kritika.

Ani pse ka zhvilluar vetëm 21 ndeshje në Ligën e Kampionëve – ai është autor i 26 golave.

Sulmuesi norvegjez është vetëm një gol larg t’i barazoi dy legjendat: Luis Suarez dhe Rivaldo.

Dyshja e lartëcekur kanë shënuar nga 27 gola në total, por njëri është pensinuar nga futbolli (Rivaldo), e tjetri po luan në Uruguai (Suarez).

Haalanda është shndrruar në futbollistin kryesor në repartin e sulmit të Manchester Cityt – dhe ka shënuar 11-të gola – në shtatë ndeshje të Premierligës.

City duket që e ka zgjidhur problemin e golave – për disa vite.

Numri nëntë ka kontratë valide me kampionët e Anglisë – deri në vitin 2027, ndërsa në “Transfermarkt” vlerësohet 150 milionë euro./Shqip.com