Lajme Botë

Gjendje e jashtëzakonshme në Siberi për shkak të zjarreve në pyje

Gjendje e jashtëzakonshme në Siberi për shkak të zjarreve në pyje
Gjendje e jashtëzakonshme në Siberi për shkak të zjarreve në pyje

Autoritetet në Lindjen e Largët të Rusisë shpallën gjendjen e jashtëzakonshme sot pas zjarreve që u përhapën.

Kreu i Republikës Sakha, një rajon i njohur gjithashtu si Yakutia, shkroi në aplikacionin Telegram se më shumë se 110 zjarre kanë shpërthyer në një sipërfaqe prej rreth 610,000 hektarësh, gati tre të katërtat e madhësisë së qytetit të Nju Jorkut.

Ditët e fundit një i nxehtë i madh dhe aktivitet intensiv rrufesh, ka qenë arsyeja e kompleksitetit të situatës”, shkruan Aisen Nikolayev.

Sipas agjencisë së lajmeve Interfax, më shumë se 620 zjarrfikës dhe 33 automjete tokësore janë përfshirë në përpjekjet për shuarjen e zjarrit. Sipas të njëjtit burim, asnjë zonë banimi nuk kërcënohet drejtpërdrejt. Popullsia në Sakha, rajoni më i madh i Rusisë për nga sipërfaqja tokësore, është rreth një milion.

Zjarret në pyje janë intensifikuar në Rusi vitet e fundit për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të larta në Siberi si rezultat i ndryshimeve klimatike. Miliona ton dioksid karboni dhe ndotës të tjerë lëshohen në atmosferë çdo vit për shkak të zjarreve.

Sezoni i zjarrit i vitit 2021 ishte më i gjati i regjistruar ndonjëherë në Rusi, me 188 milionë hektarë pyje të shkatërruar, sipas Greenpeace Rusia – afërsisht dyfishi i madhësisë së ishullit të Irlandës.

/Shqip.com