Art Jetese

Gabimet me ushqyerjen që ju pengojnë të humbni peshë

Përpjekja për të humbur peshë në një mënyrë të shëndetshme, afatgjatë dhe të qëndrueshme mund të jetë një proces zhgënjyes ndonjëherë sepse çdo individ ka nevojat e veta unike.

Ka shumë arsye të mundshme pse dikush mund të mos shohë rezultatet që dëshiron në peshë.

Por ka raste kur mund të mos merrni rezultatet e dëshiruara për shkak të disa zakoneve të këqija të të ngrënit që nuk i keni vënë re.

Po hani shumë ushqim të shëndetshëm.

Është thelbësore të hani ushqime që ju pëlqen t’i hani, por që janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese; megjithatë, dietologët rekomandojnë të matni porcionet tuaja në mënyrë që të mos e teproni me kaloritë.

Nuk po hani mjaftueshëm proteina.

Sipas ekspertëve, konsumimi i mjaftueshëm i proteinave gjatë ditës është i nevojshëm për shëndetin tuaj të përgjithshëm, veçanërisht nëse dëshironi të humbni peshë ose të menaxhoni humbjen aktuale të peshës. Proteina është thelbësore për humbjen e peshës sepse ndihmon në heqjen e yndyrës dhe ndërtimin e muskujve të dobët, por për fat të keq, shumë njerëz hanë vakte që u mungojnë proteinat e mjaftueshme.

Po gatuani me shumë vaj.

Lloji i vajit dhe sa e  përdorni mund të ketë një ndikim të keq në qëllimet tuaja për humbje peshe. Vaji është një nga ata përbërës që bën që dendësia e kalorive të një ushqimi të rritet ndjeshëm dhe shpejt. Ju mund të zvogëloni marrjen e yndyrës dhe më pas marrjen e kalorive, duke matur sasinë që dëshironi të përdorni, gjë që mund të bëjë ndryshim nëse kjo është diçka që po e bëni vazhdimisht.

Ju po shtoni erëza jo të shëndetshme.

Ndonjëherë, ne shtojmë erëzat tona të preferuara në ushqimet tona për të përmirësuar shijen, por shtimi i rregullt i disa erëzave mund të jetë një gabim kritik që ju pengon të humbni peshë.

Për shembull, shtimi i shurupit të mjaltit në petullat tuaja në mëngjes mund të shijojë mirë për momentin, por sheqeri shtesë do t’ju bëjë të shtoni në peshë.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022