Sport Ndërkombëtar

Fitorja historike e Golden State Warriors: Jo vetëm shkëlqimi individual, por një përpjekje kolektive

Pas fitores së Golden State Warriors, lëvdata u thurën për Stephen Curryn dhe paraqitjen e tij mbresëlënëse.

Por, në skuadrën e Warriors ka më shumë se vetëm një histori fantastike, shkruan Sky Sports.

Pas fitores kundër Boston Celtic, trajneri i skuadrës, Steve Kerr, e përshkroi këtë sezon si “më të pamundshmit” të kohës së tij në krye.

Ky ishte një ekip që nuk ishte ndër tre favoritët kryesorë për të ngritur trofeun e “Larry O’Brien, pavarësisht se kishte shumë eksperiencë brenda tij.

Stephen Curry, Draymond Green dhe Klay Thompson me pamje më të re në aksion për Golden State Warriors kundër OKC Thunder në 2014

Kjo erdhi kryesisht në formën e Curry, Klay Thompson, Draymond Green dhe Andre Iguodala, të cilët të gjithë fituan unazat e tyre të katërta ndërsa rikthyen lavdinë e ekipit.

Megjithatë, tre lojtarë patën rikthime individuale për këtë ekip të Golden State, të cilat janë përtej të shquarve – rilindës të vërtetë sportivë që do të hyjnë në histori.

Klay Thompson

Çfarë kontrasti krahasuar me mënyrën se si përfunduan finalet e tij të fundit në NBA për Klay.

Finalet e NBA 2019 panë Warriors të mposhtur nga Toronto Raptors me pesë herë NBA All-Star duke grisur ACL-në e tij të majtë në ndeshjen e 6-të që u vulosi atyre titullin. Më pas ai kaloi më shumë se një vit duke u rehabilituar dhe rikuperuar përpara se të pësonte një këputje të tendinit të Akilit të djathtë në nëntor 2020, duke e detyruar atë të kalonte përsëri procesin torturues.

Golden State Warriors vazhduan të mposhtën Memphis Grizzlies në një garë magjepsëse të lojës 1 në serinë e tyre gjysmëfinale të Konferencës Perëndimore.
Klay Thompson

Thompson e përfundoi serinë kundër Celtics me mesataren e pikëve të treta në ekip, me 17.0 për lojë dhe minutat e dyta më së shumti në të gjithë listën.

Një kontribues kryesor teksa mori unazën e tij të katërt.

Gary Payton II

Në fitoren e lojës 6, e cila ishte performanca më e plotë e serisë e Warriors, ai luajti një rol të madh në ecurinë e madhe që pa që Warriors të kthenin një deficit të hershëm prej 12 pikësh në një epërsi të madhe në pjesën e parë.

Roja i plagosur i Golden State Warriors, Gary Payton II, shikon shokët e skuadrës duke u ngrohur përpara ndeshjes 2 të finaleve të Konferencës Perëndimore
Gary Payton II

Rezultati i tij nga ndeshja e fundit përmbledh aktivitetin e gjithanshëm që ai shfaqi në parket: gjashtë pikë, tre kërcime, dy asistime, tre vjedhje dhe një bllokim.

Andrew Wiggins

Timberwolves fans, meet NBA champion Andrew Wiggins. You may have heard of  him. | Star Tribune
Andrew Wiggins

Wiggins ishte padyshim lojtari i dytë më i mirë në këtë garë kampionati për Dubs me mesatarisht 18.3 pikë dhe 8.8 kërcime për lojë, dhe në ndeshjen 4 ai rrëmbeu 16 tabela më të larta në karrierë me 17 pikë.

Ai ishte ngrënësi më i madh i gotës në ekip, golashënuesi i dytë më i mirë i pikëve dhe mesatarisht më shumë minuta./Shqip.com