Sport Ndërkombëtar

Fitorja e pamundur olimpike – që frymëzon edhe pas 50 vjetësh

Dave Wottle (në mes) kalon vijën e finishit të finales së 800 metrave në Lojërat Olimpike të Mynihut 1972 përpara Yevgeniy Arzhanov (djathtas) dhe Mike Boit (majtas) - Credits: CNN/Colorsport/Shutterstock

Gara mund të ketë ndodhur gjysmë shekulli më parë, por Dave Wottle ende mund të ndiejë çdo emocion që përjetoi atë ditë në Mynih – nga dëshpërimi i 100 metrave të parë deri te ngarkimi i adrenalinës kur pa emrin e tij të ndezur në ekranin e stadiumit dy. minuta më vonë.

Vala e parë e emocioneve mbërriti pothuajse sapo u dëgjua kërcitja e armës fillestare dhe Wottle shikoi konkurrentët e tjerë të largoheshin. Brenda pak çastesh, ai e gjeti veten duke u zvarritur – dhe me një distancë, shkruan CNN.

“Isha i dëshpëruar,” thotë Wottle për CNN Sport teksa shikon prapa në finalen e 800 metrave në Lojërat Olimpike të Mynihut . “Ndoshta isha pak në depresion. Nuk isha në gjendje të vazhdoja me ta.

“Kjo më solli dyshime, si: ‘Uau, nuk mund ta besoj se jam kaq shumë prapa. A jam shumë jashtë formës saqë nuk mund të qëndroj në këmbë me këta djem”?

Credits: CNN/Getty Images

Por ajo që u shpalos gjatë garës tani është folklori olimpik.

Hap pas hapi, Wottle filloi të fitonte terren ndaj vrapuesve të tjerë dhe në fund të xhiros së parë ishte në distancën prekëse të paketës.

I lehtësuar, ngasja e tij konkurruese u kthye teksa stërviti syrin tek ata që kishte përpara. Ai filloi të parakalonte vrapuesit e tjerë në xhiron e fundit dhe u përgatit për të nisur goditjen e tij – atë që ai e quan “modaliteti i sulmit” – me 200 metra për të shkuar.

Tani, shpresat e Wottle për një medalje – e pamundur vetëm pak çaste më parë – filluan të kristalizohen. Ai kapërceu Kenianët Mike Boit dhe Robert Ouko në vijën e fundit të drejtë, më pas Yevgeniy Arzhanov, favoriti i para-garës nga Bashkimi Sovjetik, papritmas filloi të zbehet me metra përpara.

Qafë e qafë në vijën e finishit, një Arzhanov i rraskapitur u rrëzua në dysheme ndërsa Wottle ngriti krahët në pritje të fitores.

“Ishte pothuajse si një vrapim 100 jardësh në vijën e finishit – ishte kaq afër,” thotë Wottle.

“Si vrapues, ju keni atë vizion periferik. Arzhanov ra pikërisht mbi vijën e finishit … ai zbriti drejt e poshtë. Nuk e ndjeja pranë meje, kështu që kur kalova kufirin, ndjeva disi se kisha fituar”.

Finalja e 800 metrave në Lojërat Olimpike të Mynihut konsiderohet ende një nga garat më të mëdha, më emocionuese të të gjitha kohërave, duke shtruar pyetjen e thjeshtë se si dikush kaq shumë prapa në fillim të garës përfundoi duke fituar medaljen e artë.

Rikthimi i Wottle vazhdon të frymëzojë edhe sot e kësaj dite. Pamjet me kokrra të garës qarkullojnë rregullisht në mediat sociale, duke mbledhur miliona shikime dhe mijëra komente që lavdërojnë performancën e tij të mos thuaj kurrë.

Vetëm 0.03 sekonda ndanë Wottle dhe Arzhanov, të cilët kishin qenë të pamposhtur mbi 800 metra për katër vjet përpara garës, në vijën e finishit, ndërsa Boit ishte 0.15 sekonda prapa në vendin e tretë.

E premtja shënon 50-vjetorin e garës dhe megjithëse koha ka shtrembëruar kujtimet vizuale të Wottle se si u shpalos ajo, slitë me rul të ndjesive që ai ndjeu në atë kohë kanë duruar.

“Menjëherë pas Olimpiadës për disa vite, unë do ta shihja garën me sytë e mi – atë që po shihja në garë,” thotë ai. “Me kalimin e viteve, e kam parë atë video aq shumë, sa duket se e shoh garën me syrin e kamerës. Është një këndvështrim tjetër.

“Kam harruar pak nga ajo që po shihja në garë, me vrapuesit përpara meje dhe duke u ngjitur. Më mungon disi… por i di ndjenjat që kisha në çdo pjesë të garës.

“Ishte thjesht një ndryshim i vazhdueshëm i emocioneve gjatë gjithë rrugës gjatë dy xhirove”.

Përgatitja e penguar

Credits: CNN/Getty Images

Për të kuptuar pse Wottle ishte kaq shumë prapa në fillimin e finales së 800 metrave, duhet të ktheheni në provat olimpike në SHBA dhe në javët e fundit deri në garë.

Kryesisht një vrapues milje, trajneri i tij e bindi atë të garonte në 800 metra në prova “si një stërvitje me shpejtësi për 1500 metra”. Ai përfundoi duke barazuar rekordin botëror – “një tronditje për mua sa çdokush tjetër”, thotë Wottle – dhe u kualifikua për të dyja garat në Lojërat Olimpike të Mynihut duke përmirësuar kohën e tij më të mirë në 800 metra me tre sekonda.

Menjëherë pas provave, ai u martua me gruan e tij, Jan, dhe dyshja nisën një muaj të shkurtër mjalti në Ohio – një vendim që do të zemëronte trajnerin e ekipit amerikan, Bill Bowerman.

“Ai ishte vërtet shumë publik për neverinë e tij dhe për martesën time”, thotë Wottle. “Ai kishte një thënie të mrekullueshme: “Wottle hoqi dorë nga një medalje ari për të marrë një grua”, diçka e tillë.”

I etur për t’i treguar Bowermanit se martesa dhe muaji i mjaltit nuk kishin ndikuar në përgatitjen e tij olimpike, Wottle u nis në stërvitje sapo u kthye në ekipin amerikan.

Credits: CNN/Getty Images

“Dola dhe bëra një stërvitje shumë të vështirë dhe nuk u ngroha siç duhet,” thotë ai. “Papritur, gjuri im i majtë, menisku im në gjurin tim të majtë, sapo u ndez.

“Kilometri im u ul nga rreth 70 në 80 milje në javë – që duhet të kisha vrapuar në atë kohë – në asgjë … Unë isha në gjendje të ngrija kilometrazhin tim para Lojërave Olimpike në rreth 15 deri në 20 milje në javë”.

Ngarkesa e reduktuar e stërvitjes bëri që Wottle mbërriti në Mynih i pasigurt se si do të performonte.

“Kisha të gjitha llojet e dyshimeve që më futeshin në mendje, sepse e dija se po humbisja kondicionimin dhe e dija që nuk doja të ngrihesha dhe të shkoja – lloji i shkëndijës që pata në provat olimpike”, shpjegon ai.

“Do të më shkonte në fund të mendjes dhe do të thoshte: “A ke vërtet atë që do të duhet për të marrë një medalje të artë?”

Credits: The Guardian/Getty Images

Problemet e gjurit, dyshimet që i luheshin në mendje dhe preferenca e tij për të garuar në 1500 metra, të gjitha kontribuan në fillimin e ngadaltë të Wottle në finalen e 800 metrave, si dhe në gjysmëfinalen një ditë më parë.

“Unë kurrë nuk ndjeva se mund të vazhdoja me gjysmë milers,” thotë ai. “Më pëlqeu më shumë 1500 metra, sepse ishte më e favorshme për stilin tim.

“Të gjitha ato gjëra të varura, shumë prej tyre janë pak (sepse) nuk e kisha shpejtësinë që këta djem duhej të ngriheshin. Ajo që kisha ishte aftësia për të ruajtur atë shpejtësi që kisha për një periudhë më të gjatë kohore. Unë mund të marr një ritëm të caktuar dhe thjesht të jem konsistent me atë ritëm.”

Ndërsa pjesa tjetër e fushës u dogj për një fillim të shpejtë në finale, ritmi i Wottle mbeti i qëndrueshëm.

“Koha ime e parë në 200 metra ishte pothuajse identike me kohën time të fundit në 200 metra: Dola në 25.9 (sekonda) dhe hyra në 26”, thotë ai.

“Ishte vetëm ajo gjë e llojit të mirëmbajtjes. Dy 400 metrat e mi ishin pothuajse saktësisht në të njëjtin nivel – 200 metrat e mia të dyta ishin të njëjta me 200 metrat e mia të treta”.

Nga ‘dridhja më e madhe’ te ‘zhgënjimi më i madh’

Credits: Getty Images

Pasojat e performancës së Wottle rezultuan plot ngjarje.

Ai u urua nga Roger Bannister – një nga heronjtë e tij të vrapimit dhe njeriu i parë që vrapoi një milje prej katër minutash – por u përpoq të fitonte miratimin nga Bowerman, i cili nuk i tha asgjë Wottle më pas.

Dhe kjo nuk ishte e vetmja pritje e sikletshme që ai mori. Gjatë ceremonisë së medaljes, ai harroi të hiqte kapelën e tij të bardhë të golfit – një artikull që ishte mësuar ta mbante gjatë vitit të kaluar – dhe u pyet pasi doli nga podiumi se çfarë po protestonte.

Ai duhej të kërkonte falje dhe të shpjegonte se nuk po protestonte asgjë.

“E vesha në tribunën e fitores gjatë himnit tonë kombëtar, që është një jo-jo e madhe në Shtetet e Bashkuara,” thotë Wottle, “dhe thjesht harrova se e kisha veshur. Është si portofoli i një burri – e fut portofolin në xhepin e pasmë dhe as nuk e di se është aty.”

Një javë më vonë – dhe vetëm disa ditë pas sulmit terrorist që tronditi Lojërat dhe la të vdekur 11 atletë izraelitë – Wottle garoi sërish në Mynih, duke u rikthyer në pistë për garat 1500 metra.

Por heroizmat e tij nuk u përsëritën në finalen e 800 metrave. Pasi e vlerësoi gabim goditjen e tij në gjysmëfinale, ai përfundoi një fraksion jashtë kohës kualifikuese dhe u eliminua nga gara.

“Kam kaluar nga një nga emocionet e mia më të mëdha në karrierën time të vrapimit në një nga zhgënjimet e mia më të mëdha, sepse doja shumë të isha në finalet e atyre 1500 metrave. Ndjeva se mund të bëja diçka atje”, thotë Wottle.

“Kam pasur vetëbesim të tepruar. Ishte një gabim taktik dhe e pagova çmimin… Nuk them se më përndjek, por është një nga ato ‘çka nëse’”.

Në tablonë më të gjerë të karrierës së tij të vrapimit, Wottle e rendit medaljen e artë olimpike në të njëjtin nivel me miljen e tij të parë nën katër minuta – një arritje e spikatur për çdo vrapues mashkull në distanca të mesme në atë kohë – dhe duke barazuar rekordin botëror të 800 metrave në 1972.

Ai u tërhoq nga kandidimi në 1974 përpara se të vazhdonte të bëhej trajner dhe administrator akademik – së fundmi shërbeu si Dekan i Pranimeve në Kolegjin Rhodes në Memphis, Tenesi, deri në vitin 2012.

Kapaku i tij ikonë i golfit është vendosur në mënyrë të sigurt në Sallën e Famës së Track & Field dhe ai e mban medaljen e tij të artë të mbyllur mirë në shtëpi.

“Unë jam shumë i vjetër për të fituar një tjetër, kështu që më mirë ta ruaj atë tani,” bën shaka Wottle. Por kur i jepet rasti, ai është gjithmonë i lumtur t’ua tregojë atë mysafirëve dhe të ringjallë kujtimet e fitores së tij të famshme, të pamundur.

“Unë u them njerëzve: ‘Pse do të lodheshit duke folur me dikë për një përvojë kaq të madhe?”, thotë Wottle.

“Ishte vërtet një përvojë e mrekullueshme”.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022