Teknologji

Find X6 Pro nga Oppo pajiset me një sensor kamere 1-inç

Oppo i është bashkuar Xiaomi dhe Vivo duke vendosur një sensor me madhësi 1-inç në smartfonin më të fundit Find X6 Pro.

Telefonit debutoi ditën e sotme krahasuar Find X6 në Kinë. Do të kushtojë rreth 872 dollarë për një model me 12GB RAM dhe 256GB memorie dhe të shkojë deri në 1017 dollarë për një model me 16GB RAM dhe 512GB memorie.

Ndërkaq varianti jo-Pro do të fillojë nga 654 dollarë për 12GB RAM dhe 256GB memorie. Një përfaqësues i kompanisë refuzoi të jepte informacion nëse smartfoni do të dalë në shitje edhe në tregjet ndërkombëtare.

Kamera kryesore e Find X6 Pro është ylli i shfaqjes dhe përdor sensorin 50-megapiksel IMX989 1-inç të Sony. Por Oppo tha se nuk ka harruar as kamerat sekondare si telefoto dhe ultrawide të cilët kanë sensorin IMX 890 50-megapiksel të Sony, raporton PCWorld.al

Ky sensor është po aq i madh sa sensori që Samsung përdor për kamerën kryesore në Galaxy S23 dhe S23 Plus.

/Shqip.com