Teknologji

Fillojnë thashethemet për iPhone 15

Jemi tetë muaj larg nga seria e re e iPhoneve e që është ajo e iPhone 15, por thashethemet kanë filluar të qarkullojnë.

Leaker ShrimpApplePro sot ka postuar një seri thashethemesh rreth telefonave të ardhshëm të Apple.

Thashethemet janë përqëndruar në ekranin e iPhone 15. ShrimpApplePro sugjeroi për herë të parë në nëntor se dizajni i pasëm katror të iPhone 14 do të shkëmbehet për skajet e lakuara të iPhone 5c si.

Tipster është ende duke qëndruar pranë thashethemeve dhe sot ka dhënë më shumë detaje rreth dizajnit dhe ekranit të iPhone 15. Ata pretendojnë se linja e iPhone 15 do të vijë në të njëjtat madhësi si seria e iPhone 14, që do të thotë se do të shohim dy modele standarde me ekran 6.1 inç dhe 6.7 inç, dhe dy modele të nivelit më të lartë me ekran 6.1 inç dhe 6.7 inç.

Krahas kësaj, thuhet se variantet premium, të cilat dyshohet se do të njihen si iPhone 15 Pro dhe 15 Ultra, do të kenë zhel më të hollë se IPhonet paraardhës e tyre të vitit 2022, raporton PhoneArena.

Ata shtojnë se të gjitha modelet do të kenë skaje të lakuara dhe ekran të sheshtë dhe e krahasojnë dizajnin me Apple Ëatch Series 8. Ata thanë gjithashtu se të gjitha modelet do të kenë prerjen e Ishullit Dinamik që aktualisht është ekskluzive për modelet Pro. Telefonat do të vazhdojnë të përdorin xhamin Mburoja Qeramike për mbrojtje.

iPhone 15 mund të mbajë të njëjtën kamerë selfie

Burimi i Leaker ShrimpApplePro gjithashtu u ka thënë atyre se iPhone 15 ka prerje të njëjtë të kamerës me gjeneratën aktuale, gjë që sugjeron se hapësirat e kamerës së përparme nuk do të ndryshojnë.

Ky burim informacioni gjithashtu ka nënkuptuar se ndryshimet e dizajnit do ta bëjnë iPhone 15 të duket si telefonat Android. Aktualisht iPhone-t janë lehtësisht të identifikueshëm për shkak të ekranit të tyre të sheshtë, notch, dhe aparatit fotografik.

Sipas rrjedhjeve të mëparshme, iPhone 15 mund të braktisë butonat fizikë dhe portin Lightning dhe modelet e fundit më të larta do të fuqizuar nga një çip 3nm. Disa raporte kanë sugjeruar gjithashtu se modelet e vaniljes do të jenë më të përballueshme se variantet e vitit 2022, por Ultra mund të jetë më i shtrenjtë.

/Shqip.com