Lajme Botë

Dy persona vdesin nga erërat e forta në Britaninë e Madhe

Dy kanë vdekur si pasojë e rrëzimit të pemëve pasi stuhia Arwen goditi disa pjesë të Britanisë së Madhe me erëra të forta, shi dhe borë.

Një mësues vdiq pasi një pemë ra në makinën e tij në Antrim dhe një burrë tjetër u godit nga një pemë që binte në Cumbria. 

Në Skoci, 80,000 njerëz kanë mbetur pa energji elektrike, shkruan BBC, transmeton Shqip.com. 

Shpërthimet arritën shpejtësinë 98 mph në Northumberland dhe rreth 120 kamionë u bllokuan në dëborë pranë Rochdale.

Punëtorët bllokojnë një zonë me muraturë të rënë nga një pronë, e cila ka dëmtuar një makinë aty pranë, në Gloucester Avenue në Roker, SunderlandRënia e muraturës dëmton një makinë të parkuar në Roker, Sunderland

Ka paralajmërime të tjera për erë, borë dhe akull në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të shtunën.

Një paralajmërim i rrallë për erën ishte lëshuar nga Met Office në të gjithë bregun lindor të Skocisë dhe Anglinë Verilindore, me shpejtësinë më të lartë prej 98 mph të regjistruar në Brizlee Wood në Northumberland.

Shpejtësitë prej 87 milje në orë u regjistruan në Orlock Head, County Down, ndërsa Inverbervie në bregun verilindor të Skocisë pa shpejtësi prej 78 mph dhe Aberporth në Uells pati shpërthime deri në 77 mph./SHQIP.com