Lajme

Çitaku: Kurti nuk na ka neve palë në negociata

Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku.
Nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku.

Vlora Çitaku, nënkryetarja e Partisë demokratike të Kosovës (PDK), ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në negociata e ka përballë Serbinë dhe emisarët specialë në mes. Sipas saj, Kurti atyre duhet t’ua thotë kushtet për Asociacionin dhe jo opozitës.

Ajo përmes një shkrimi në Facebook tha se PDK-ja mbështet një marrëveshje gjithëpërfshirëse e cila ka në qendër njohjen reciproke.

Postimi i plotë:

Kryeministri nuk na ka neve palë në negociata.

Kryeministri në negociata e ka përballë Serbinë, dhe emisarët në mes. Me ta duhet të negociojë. Jo me ne. Atyre duhet thënë kushtet, e jo neve.

Për PDK-në, interesi i Kosovës është gjithmonë para kundërshtive të brendshme.

Për dallim nga Kryeministri, PDK është konsistente për dialogun. Ne mbështesim një marrëveshje gjithëpërfshirëse e cila në qendër ka njohjen reciproke.

Ndërkohë, për Kryeministrin, ballafaqimi me arkivat e lajmeve dhe rrëfimeve që i ka ndërtuar vet, duket të jetë më i vështiri.

/Shqip.com