Art Jetese

Byrek me patate dhe pulë

Përbërësit:

1 pulë (1800 g)

5 kg patate

1 kokë qepë

1 karotë

1 kërcell selino

2 lugë çaji kripë

2 lugë gjelle gjalpë

Përgatitja:

Mishi, qepa, karota, selinoja dhe kripa vendosen në ujë të ftohtë dhe nxehen. Kur të vlojë, gatuajeni për rreth dy orë. Kullojeni supën.

Pastroni pulën dhe e prisni në copa më të vogla.

Qëroni patatet, grijeni imët dhe shtrydhni lëngun e tepërt duke e vendosur në një leckë të pastër dhe duke e kulluar mirë ujin.

Matni sasinë e lëngut që kanë lëshuar patatet dhe hidhni atë. Në një enë me patatet e kulluara në rende, gradualisht, duke e trazuar, shtoni supën e kulluar në të njëjtën sasi si uji që kulluat nga patatet.

Gjysmën e masës e vendosim në një enë të madhe të lyer me yndyrë dhe më pas e rregullojmë mishin e prerë në feta.

Mbulojini me pjesën tjetër të patateve dhe shtoni gjalpin e zbutur.

E pjekim në 200 gradë Celsius për gjysmë ore, derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.

Më pas ulim temperaturën në 180 gradë dhe e pjekim edhe dy orë të tjera.

/Shqip.com