Sport Ndërkombëtar

Brighton i ndal bisedimet me Manchester Cityn për Cucurellan

Chelsea është i interesuar për nënshkrimin e Marc Cucurella, pasi Brighton përfundoi diskutimet me Manchester Cityn për shitjen e mbrojtësit.

Mbrojtësi i majtë i Spanjës, 24 vjeç, dorëzoi një kërkesë për transferim javën e kaluar.

Pulëbardhat kishin refuzuar tashmë një ofertë nga City dhe kërkojnë 50 milionë funte si pikë referimi – tarifën që ata shitën mbrojtësin Ben White te Arsenali verën e kaluar.

Burimet e BBC thonë se do të duhej një ofertë e jashtëzakonshme për të shqyrtuar një shitje pasi ata e shohin Cucurella-n si një lojtar më të mirë.

Skuadra e Pep Guardiolas tani po shqyrton opsione të tjera pasi tarifa konsiderohet shumë e lartë.

Cucurella ishte identifikuar nga City si zëvendësues i Oleksandr Zinchenko, i cili u largua nga klubi për t’u bashkuar me Arsenalin këtë verë.

Brighton nuk ndjen nevojë të shesë megjithatë me mesfushorin Yves Bissouma që i është bashkuar tashmë Tottenhamit këtë verë në një marrëveshje prej 25 milionë funte plus shtesa.

Cucurella ka një kontratë deri në vitin 2026, pasi iu bashkua Brighton vetëm në gusht 2021.

Ai ka bërë 35 paraqitje në Premier League për klubin, duke shënuar një gol, që kur u bashkua nga Getafe vitin e kaluar në një marrëveshje prej 15.4 milion £./Shqip.com

Një i diplomuar në akademinë e Barcelonës, Cucurella ka një ndeshje të parë për Spanjën dhe ka luajtur për ekipin nën 23 vjeç që fitoi medaljen e argjendtë në Lojërat Olimpike të Tokios 2020.