Lajme

Boris Johnson viziton Ukrainën, pritet nga Zelensky

Ish-kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson ka udhëtuar në kryeqytetin ukrainas Kiev.

Johnson vizitoi periferi të qytetit të dielën përpara se të pritej nga presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Deputeti konservator tha se ishte një “privilegj” të vizitoja vendin me ftesë të Zelensky.

Vizita e paparalajmëruar erdhi pasi u shfaqën pyetje të reja mbi financat personale të ish-kryeministrit në Mbretërinë e Bashkuar.

Gjatë vizitës së Johnson në Ukrainë, në të cilën ai nuk përmendi pretendimet, ai u prit nga Zelensky dhe ministra të tjerë ukrainas në Kiev.

“Unë mirëpres Boris Johnson, një mik i vërtetë i Ukrainës, në Kiev. Boris faleminderit për mbështetjen tuaj!” shkroi Zelensky.

Ai po ashtu ka vizituar qytetet Bucha dhe Borodyanka, në veriperëndim të Kievit, të cilat u pushtuan nga forcat ruse në mars të vitit të kaluar, raporton BBC.

/Shqip.com