Lajme Botë

Boris Johnson tha se Putini e kishte kërcënuar para pushtimit të Ukrainës

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson ka thënë se presidenti rus Vladimir Putin e kërcënoi atë me një goditje raketore gjatë një telefonate para pushtimit të Ukrainës, por kjo akuzë u mohua nga Moska.

Johnson, duke folur për BBC-në për një dokumentar, tha se udhëheqësi rus e kishte pyetur atë rreth perspektivave që Ukraina të bashkohet me NATO-n, të cilës i ishte përgjigjur se nuk do të ishte “për të ardhmen e parashikueshme”.

“Ai më kërcënoi në një moment dhe më tha: ‘Boris, nuk dua të të lëndoj por, një raketë, do të merrte për vetëm një minutë ose diçka të tille. Xholi,” tha Johnson i cili e kujton këtë si një telefonatë të gjatë.

“Por unë mendoj se nga toni ishte shumë i qetë që po merrte, vërehej vetëm një shkëputje e herë pas hershme e ajrit dhe si duket, ai vetëm po luante së bashku me përpjekjet e mia për ta bërë atë të negociojë”

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitri Peskov u tha gazetarëve se ajo që Johnson kishte thënë nuk ishte e vërtetë, ose “më saktë, një gënjeshtër”.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Londrës ishin fundosur në nivelin e tyre më të ulët në dekada edhe para se Rusia të pushtonte Ukrainën, në kurrizin e helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal në qytetin britanik Salisbury në vitin 2018.

Johnson, i cili dha dorëheqjen në shtator pas një serie skandalesh, kërkoi të poziciononte Londren si aleatin kryesor të Kievit në Perëndim. Gjatë kohës që ishte në detyrë, ai e vizitoi Kievin disa herë dhe e thirri shpesh Presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy.

Po ashtu pak kohë më parë, Johnson vizitoi Ukrainën.

/Shqip.com