Lajme

BBC shkruan për marrëdhëniet e tensionuara Kosovë-Serbi

BE dhe Serbia kanë paralajmëruar se dhuna mund të shpërthejë në Kosovë pasi bisedimet e ndërmjetësuara nga BE dështuan për të zgjidhur një mosmarrëveshje mbi targat serbe të makinave.

Autoritetet kosovare duan që minoriteti etnik serb të dorëzojë targat e tyre të lëshuara nga Serbia. Serbia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, raporton BBC.

Në anën tjetër, SHBA dëshiron që ky veprim të vonohet dhe ka kërkuar lëshime për të ruajtur paqen.

Shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell tha se bisedimet shumëorëshe nuk kishin arritur të zgjidhin mosmarrëveshjen e gjatë.

“Mendoj se ka një përgjegjësi të rëndësishme në anët e të dy liderëve për dështimin e bisedimeve sot dhe për çdo përshkallëzim dhe dhunë që mund të ndodhë”, tha ai.

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq tha se situata “është fjalë për fjalë në prag të konfliktit”. Ai gjithashtu ka kërkuar nga policia speciale e Kosovës që të mos tentojë të zbatojë gjobat. Oficerët e policisë serbë etnikë dhanë dorëheqjen masivisht në fillim të këtij muaji në shenjë proteste ndaj vendimit të targave të Prishtinës.

Vuçiq po fliste pas bisedimeve për mosmarrëveshjen me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti në Bruksel.

Më vonë, zoti Kurti fajësoi BE-në për dështimin e bisedimeve dhe z. Borrell tha se lideri i Kosovës kishte refuzuar një propozim kompromisi të BE-së, megjithëse Serbia e kishte pranuar atë.

/Shqip.com