Sport Ndërkombëtar

Barcelona gati për fillimin e La Ligas, deklason Pumas në miqësoren e fundit

Barcelona bëri një shfaqje mbresëlënëse para mbështetësve të saj në Camp Nou të dielën gjatë Gamper Trophy, duke mundur Pumas 6-0.

Në sezonin tradicional të Barcelonës, ishte një shfaqje e futbollit sulmues të pamëshirshëm kundër skuadrës meksikane, në të cilën nënshkrimet e reja si Robert Lewandowski dhe Raphinhas u treguan tifozëve të tyre të rinj se çfarë mund të bëjnë, ndërsa lojtarë si Pedri dhe Gavi riafirmuan atë që besnikët katalanas tashmë e dinte.

Nuk u desh shumë kohë që sulmuesi polak të dilte nga pista.

Me më pak se dy minuta në orar, Lewandowski rrumbullakosi portierin, kontrolloi në këmbën e tij të djathtë dhe e shtrëngoi topin në shtëpi nga një kënd i mprehtë.

Dy minuta më vonë, ai ktheu ofruesin, duke i kaluar një top të përsosur Pedriut, i cili gjithashtu rrumbullakosi portierin përpara se të godiste në portën e zbrazët.

Në minutën e dhjetë, Barcelona ishte 3-0 në avantazh. Raphinha në të djathtë ia ktheu topin Ousmane Dembele , i cili goditi fuqishëm në këndin e poshtëm.

Në minutën e 18-të ishte 4-0. Eric Garcia luajti një pasim në këmbë të Lewandowskit i cili rrëshqiti te Pedri me një goditje të pabesueshme me këmbën e majtë. I riu preu shënuesin e tij përpara se të futej në qoshe.

Një mori ndryshimesh ndodhën në pushim, duke përfshirë Franck Kessie dhe Pierre-Emerick Aubameyang . Dyshja e kombinuar për të bërë rezultatin 5-0 në minutën e 48-të, ndërsa mesfushori i ri luajti një top kundër portës që gabonezët të shënonin.

Dani Alves iu dha një ovacion heroik teksa u largua nga fusha para orës së kthimit të tij në Camp Nou.

Pavarësisht se hoqën pak këmbën nga gazi në pjesën e fundit të lojës, kishte kohë për një tjetër. Frenkie de Jong i rrëmbeu topin kundërshtarit të tij lart në fushë dhe e mbylli shansin i vetëm me një përfundim të qetë.

Edhe pse Xavi nuk do të zhgënjehet, sigurisht që ishte një mënyrë ideale për të përfunduar para-sezonin, me tifozët tani të rrënjosur me besim për atë që ka përpara./Shqip.com