Teknologji

Apple kërkon që produktet e Tajvanit të etiketohen si të prodhuara në Kinë

Ilustrim

Apple thuhet se u ka kërkuar furnitorëve me bazë në Tajvan që të etiketojnë produktet e tyre si të prodhuara në Kinë, në një përpjekje për të shmangur ndërprerjen nga inspektimet e rrepta doganore kineze që rezultojnë nga vizita e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi, në Taipei.

Sipas Nikkei , kompania u ka kërkuar prodhuesve në ishull që të etiketojnë komponentët e destinuar për në Kinën kontinentale si të prodhuara në “Kinez Taipei” ose “Tajvan, Kinë”. 

Etiketat kërkohen për të qenë në përputhje me një rregull të gjatë, por të pazbatuar më parë, që kërkon që mallrat e importuara të sugjerojnë se ishulli është pjesë e Republikës Popullore të Kinës.

Fraza “Made in Taiwan” mund të çojë në vonesa, gjoba dhe madje edhe refuzim të një dërgese të tërë sipas rregullit. Por vetë Tajvani kërkon që eksportet të etiketohen me pikën e origjinës: ose emri “Tajvan” ose emri zyrtar i vendit, “Republika e Kinës”.

Zgjedhja për të kërkuar nga furnitorët të mohojnë ekzistencën e pavarur të Tajvanit ka çuar në kritika nga e gjithë bota. GreatFire, i cili punon kundër censurës kineze në internet, vuri në dukje se lëvizja ishte një përshkallëzim nga një ndryshim i mëparshëm i Apple , i cili hoqi flamurin e Tajvanit nga tastierat emoji për përdoruesit në Kinë dhe Hong Kong. 

“A është një çështje kohe përpara se Apple të fillojë të heqë aplikacionet emri i të cilëve përmban karakteret [për] Tajvanin pa specifikuar ‘provincën e Kinës’,” pyeti organizata.

“Fatkeqësisht, ne dyshojmë se “vija e kuqe” e Apple, momenti kur ajo do të thotë: “Stop, jo më, ne nuk mund të vazhdojmë të bashkëpunojmë me regjimin kinez dhe të zbatojmë kërkesat e tij për censurë”, nuk është askund afër,” tha Benjamin i GreatFire.

Apple mund të jetë ndjerë sikur nuk kishte zgjidhje tjetër veçse të përmbushte kërkesat e Kinës. Vonesat e dërgesave tani do të ishin shkatërruese, pasi kompania kalon në fazën përfundimtare të prodhimit për iPhone 14, që pritet të shpallet në një ngjarje për shtyp muajin e ardhshëm. 

Mungesa e zinxhirit të furnizimit tashmë ka filluar të kafshohet, me kompaninë duke marrë vendimin e paprecedentë, sipas analistit me ndikim Ming-Chi Kuo, për dërgimin e varianteve më të lira jo-Pro të telefonit me të njëjtin çip bazë që është tashmë në iPhone 13 aktualisht në shitje.

Megjithatë, përpjekjet e gjata të Apple për të diversifikuar procesin e saj të prodhimit më në fund po japin rezultat. 

Sipas Kuo, kompania pret të dërgojë versionet e iPhone 14 nga fabrikat në Indi së bashku me prodhuesit e saj kinezë në ditën e lëshimit. 

Në vitet e mëparshme, fabrikat indiane kanë qenë disa muaj prapa Kinës në pajisjet më të avancuara, duke pritur që prishjet e hershme të zbuten përpara se të kalojnë prodhimin nga modelet më të vjetra. 

Këtë vit, për shembull, faqet indiane të Foxconn filluan montimin e iPhone 13 në prill, afërsisht në të njëjtën kohë kur operacionet braziliane të kompanisë u ndërruan.

Modelet e prodhuara në Indi dhe Brazil shërbejnë kryesisht për të përmbushur kërkesën në tregjet lokale dhe nuk synohen të eksportohen në mbarë botën.

Për këtë, fabrikat kineze të Apple ende luajnë një rol të pazëvendësueshëm, siç bëjnë në shërbimin e miliona klientëve kinezë që blejnë iPhone./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022