Sport Ndërkombëtar

Alfred Schreuder e merr timonin e Ajaxit

Alfred Schreuder

Alfred Schreuder është zyrtarisht trajneri i ri i Ajax-it. 

49-vjeçari nënshkroi një kontratë në Johan Cruijff ArenA që zgjat deri në mesin e vitit 2024, me një opsion për një sezon të tretë. 

Ai do të pasojë Erik ten Hag, i cili u largua për në Manchester United, këtë sezon dhe është gati të krijojë suksese të reja në Amsterdam.

CEO Edwin van der Sar, së bashku me drejtorin teknik Gerry Hamstra dhe krahun e tij të djathtë Klaas Jan Huntelaar, ishin të pranishëm në nënshkrim.

 Emërimi i Schreuder shënon një rikthim në Ajax për njeriun nga Barneveld, pasi ka punuar tashmë si ndihmës trajner për ten Hag nga janari 2018 deri në mesin e 2019. Gjatë asaj kohe, Schreuder ndihmoi për të sjellë në shtëpi dyfishin pasi skuadra arriti gjithashtu në gjysmëfinalen e UEFA Champions League.

Schreuder bashkohet me Ajax nga Club Brugge, ku ai fitoi ligën belge sezonin e kaluar. Para se trajneri i ri të fillonte punën në Belgjikë, ai ishte në TSG Hoffenheim dhe FC Barcelona. 

Për këtë të fundit, Schreuder vepronte si ndihmës i ish-trajnerit të Ajax, Ronald Koeman.

Menaxheri i ri theksoi entuziazmin e tij për detyrën e re: “Të bëhesh trajner në Ajax është një nder dhe një mundësi e shkëlqyer për mua – një që mezi pres ta shfrytëzoj.” Schreuder është shumë ambicioz dhe përpiqet për sukses. “Unë do të doja të fitoja trofe në Amsterdam me një ekip që luan futboll tërheqës. Me një ekuilibër të mirë midis lojtarëve kryesorë me përvojë dhe shumë talenteve të mëdha.”

Ajax filloi seancat stërvitore individuale këtë javë pa ata që u paraqitën në ndeshjet ndërkombëtare. Sezoni 2022/2023 do të nisë zyrtarisht të enjten me një ditë testimi. 

Një ditë më vonë, trajnimi në grup do të rifillojë nën drejtimin e Schreuder. Ekipi të hënën e ardhshme shkon në kampin stërvitor në De Lutte. Të shtunën e 2 korrikut ata do të kthehen në Amsterdam.