Lajme Botë

28 persona të arrestuar gjatë protestave në Afrikë të Jugut

Protestat në Afrikë

Policia e Afrikës së Jugut ka deklaruar se 28 persona janë arrestuar dhe një nga autostradat më të mëdha të vendit mbeti e mbyllur si rezultat i protestave të dhunshme që janë duke u zhvilluar në vend, transmeton SHQIP.

Protestat shpërthyen këtë javë në pjesë të KwaZulu-Natal pasi ish-udhëheqësi i Afrikës së Jugut, Jacob Zuma, u dorëzua në polici për të vuajtur një burg 15-mujor.

Zëdhënësi i policisë së KZN-së, Jay Naicker, tha se 28 arrestimet kishin ndodhur që nga e premtja me akuza duke përfshirë dhunë publike, vjedhje, dëmtim të dëmshëm të pronës dhe shkelje të rregullave të mbylljes COVID-19.

Ai tha që protestuesit kishin vendosur disa kamionë dhe kishin plaçkitur disa dyqane në lumin Mooi, shkruan The Guardian.

Zumas është dënuar me burg për sfidimin e një urdhri nga gjykata kushtetuese për të dhënë prova në një hetim që heton korrupsionin e nivelit të lartë gjatë nëntë viteve në pushtet.

Ai mohon që ka pasur korrupsion të përhapur nën udhëheqjen e tij, por ka refuzuar të bashkëpunojë me policinë./SHQIP.com