Zvicra befason Portugalinë, Spanja vazhdon me fitore

Spanja e rriti ecurinë e saj të pamposhtur në të gjitha garat në 10 ndeshje me një paraqitje dominuese kundër Republikës Çeke.

Pas një fillimi të shpejtë nga ana e mikpritësve, Republika Çeke u rrit në ndeshje dhe me përjashtim të disa heroizmave të Unai Simon, mund të kishte shënuar dy herë brenda 20 minutave.

Por, Spanja u rikthye shpejt në ndeshje.

Marco Asensio tregoi forcë të mirë për të mbajtur mbrojtësin përpara se ta vendoste topin në një pjatë për Carlos Soler që nxitonte të hapte rezultatin.

Spanja dominoi përballjen, por u detyrua të priste deri në minutën e 75-të për ta vulosur fitoren.

Një lëvizje e shpejtë që përfshinte Gavi, Dani Olmo dhe Ferran Torres u përfundua si shtylla e pasme nga Pablo Sarabia, për rezultatin përfundimtar 2:0.

Përkundër presionit dërrmues të portugezëve, Zvicra fitoi pikët e para në Ligën e Kombeve të këtij viti falë golit të Haris Seferovic pas 57 sekondash.

Zvicra ishte skuadra më e mirë në shkëmbimet hapëse dhe ishte përpara sa hap e mbyll sytë.

Krosimi perfekt i Silvan Widmer-it u takua me Seferovic, goditja me kokë e të cilit gjeti këndin e poshtëm.

I shënuar pas vetëm 57 sekonda, ky edhe zyrtarisht është goli më i shpejti në historinë e Ligës së Kombeve.

Portugalia u përpoq të krijonte shumë mundësi për të shënuar gola përpara prezantimit të Bernanrdo Silve dhe Digio Jota.

Dyshja e Premier League injektoi jetë në lojë, por asnjëri nuk ishte në gjendje ta gjente golin.

Spanja tani kryeson grupin me tetë pikë, e ndjekur nga Portugalia, kurse Republika Çeke është në vendin e tretë dhe të fundit e zë Zvicra./Shqip.com