Lajme Botë

Zgjedhjet presidenciale në Brazil, votuesit vendosin në mes presidentit dhe ish-presidentit

Zgjedhjet në Francë

Të dielën, votuesit brazilianë shkojnë në qendrat e votimit për të vendosur mes presidentit aktual Jair Bolsonaro dhe ish-presidentit Luiz Inácio Lula da Silva.

Në fillim të kësaj jave në Itali, Giorgia Meloni e partisë së krahut të djathtë Vëllezërit e Italisë fitoi zgjedhjet si kryeministre në një platformë kundër imigracionit, raporton The Intercept.

Meloni hyri në skenën e mbushur me njerëz të Italisë në vitin 2006 dhe bashkëthemeloi Vëllezërit e Italisë në vitin 2012, një parti axhenda e së cilës i ka rrënjët në euroskepticizmin dhe politikat kundër imigracionit.

Në zgjedhjet e fundit në 2018, partia fitoi vetëm 4.5% të votave, por popullariteti i saj është rritur në vitet e fundit./Shqip.com