Kulturë Kino

Zendaya fiton çmimin kryesor “Emmy” për serialin “Euphoria”

Aktorja Zendaya bëri histori edhe një herë duke fituar çmimin Emmy për aktoren kryesore në një serial dramatik për interpretimin e saj në “Euphoria”.

Ajo u bë aktorja më e re në një film fitues të një drame me fitoren e saj të parë për “Euphoria” në vitin 2020.

Tani, në moshën 26 vjeç, Zendaya është aktorja më e re që ka fituar dy çmime Emmy dhe gruaja e parë me ngjyrë që ka fituar çmimin Emmy për aktoren kryesore në një serial dramatik dy herë.

Gjatë fjalës së saj, Zendaya falënderoi kastin dhe ekipin e “Euphoria” si dhe ata që kanë ndarë me të historitë e tyre të varësisë.

“Dëshira ime më e madhe për ‘Euphorinë’ ishte që ajo të mund të ndihmonte në shërimin e njerëzve, dhe unë thjesht dua të falënderoj të gjithë ata që ndanë historinë e tyre me mua,” tha ajo.

Zendaya mundi një grup të “ashpër” konkurrentësh, ku përfshiheshin Jodie Comer (“Killing Eve”), Laura Linney (“Ozark”), Melanie Lynskey (“Jellowjackets”), Sandra Oh (“Killing Eve”) dhe Reese Witherspoon (“The Morning Show” ”).

Ajo fitoi për radhën e saj si Rue në sezonin e dytë popullor të këtij viti të “Euphoria”. Seriali shënoi një rinovim të Sezonit 3 në shkurt pas këstit të suksesshëm. Episodi premierë i sezonit 2 më 9 janar mori 14 milionë shikues në HBO dhe HBO Max në atë kohë.

Paraqitja e Zendaya në shfaqjen e çmimeve të këtij viti shënon gjithashtu një rekord si ylli më i ri që ka marrë një nominim Emmy për producente.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022