Lajme

Zelensky kërkon dorëzimin e shpejtë të tankeve perëndimore në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës ka falënderuar udhëheqësit perëndimorë për dërgimin e tankeve për të mbështetur luftën kundër Rusisë, por tha se ato duhet të dorëzohen shpejt.

Në fjalimin e tij të përhershëm, Volodymyr Zelensky i kërkoi gjithashtu perëndimit të dërgonte raketa me rreze të gjatë dhe avionë luftarakë.

Komentet e tij erdhën pasi SHBA dhe Gjermania njoftuan se do të dërgonin tanket Abrams dhe Leopard në Ukrainë.

Rusia e dënoi njoftimin si një “provokim flagrant” dhe tha se çdo tank i furnizuar do të shkatërrohej, raporton BBC.

Tanket do të “digjen si të gjithë të tjerët,” tha Dmitri Peskov, zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin.

Zelensky potencoi se i ka thënë Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg se “duhet bërë përparim në aspekte të tjera të bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes”.

Ai nxiti jo vetëm për një shpërndarje të shpejtë të tankeve perëndimore, por edhe për shifra domethënëse.

”Duhet të formojmë një forcë të tillë tankesh, një forcë kaq të lirë, saqë pasi të godasë, tirania nuk do të ngrihet më kurrë”.

Ndërsa, Zelensky ka të ngjarë të përqendrohet tani në pajisjen e forcave ajrore ukrainase me avionë luftarakë më të avancuar teknologjikisht pas sigurimit të tankeve, shumë qeveri perëndimore mbeten kundër një mase të tillë – nga frika se avioni mund të përdoret për të goditur objektiva brenda Rusisë.

Në fjalimin e tij në Bundestag në Berlin dhe duke përshkruar detajet e planit të tankeve, kancelari gjerman Olaf Scholz këmbënguli se nuk do të kishte “furnizime me avionë luftarakë në Ukrainë”.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden njoftoi të mërkurën se SHBA do të dërgojë 31 tanke lufte M1 Abrams në Ukrainë.

Vendimi për dorëzimin e tankeve u njoftua disa orë pasi Gjermania tha se do të dërgonte 14 nga Leopardi 2 i saj në fushën e betejës ukrainase.

Berlini gjithashtu hoqi ndalesën për vendet e tjera evropiane për të dhuruar tanke të prodhuara nga Gjermania nga aksionet e tyre.

Zelensky tha se tanket mund të ndihmojnë në pengimin e një ofensive të mundshme ruse në pranverë.

/Shqip.com