Sport Ndërkombëtar

Xavi deklarohet pas vendimit të Messit për të shkuar në ShBA

Barcelona ëndërronte rikthimin e madh të Lionel Messit, i cili zgjodhi të shkonte të luante në Florida. Trajneri Xavi komentoi vendimin e ish-shokut të tij të skuadrës.

“Kam vënë re një ndryshim tek ai në javët e fundit. Shumë herë ne luftojmë për ta vënë veten në vendin e të tjerëve, na mungon empatia. Të jesh Leo Messi nuk duhet të jetë e lehtë. Ai kurrë nuk ka paqe, duhet të jetë ‘10’ në të gjitha gjërat. Leo nuk e ka shijuar jetën në Paris dhe nuk dëshiron më këtë lloj presioni, është normale”, ka thënë tekniku katalonas.

“Iluzioni u krijua sepse folëm shumë. Ne ishim të gjithë të emocionuar: ai, unë, klubi. Por rrethanat për t’u kthyer te Barcelona nuk u krijuan. Ai donte ta ulte nivelin e presionit dhe tensionit, dëshiron një jetë më të qetë. Është një vendim personal dhe duhet ta respektojmë”, ka shtuar Xavi.

“Messi është lojtari më i mirë në histori. Isha i bindur se me Leon do të shkonte mirë, por i uroj më të mirat në zgjedhjen që ka bërë. Ai ka vendosur të shkojë tek Inter Miami dhe unë e respektoj këtë. Neymar? Jam i habitur nga lajmet, nuk është në planet tona”.

/Shqip.com