Lajme Ballkan

Vuçiq pas takimit në Bruksel: Kam paraqitur raport për lëndimet e serbëve të arrestuar

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha pas takimit me Josep Borell dhe Miroslav Lajçak se ka paraqitur një raport për lëndimet e serbëve të arrestuar të cilët nuk janë fajtorë për asgjë dhe të cilët ndiqen penalisht për huliganizëm dhe terrorizëm.

Presidenti Vuçiq thotë se për disa prej tyre edhe EULEX-i dhe NATO-ja kanë thënë se nuk ka arsye pse janë arrestuar.

“Këtë ia dorëzova Josep Borelit dhe Miroslav Lajçakut, në çfarë gjendje fizike janë këta njerëz, kush i rrahu, si i rrahu brutalisht si askund tjetër në Evropë deri në atë pikë sa edhe një kirurg dhe mjek shqiptar nuk donte të firmoste atë që ai. mund të shihte, duke thënë se vetëm kafshët mund ta bënin këtë”, shtoi Vuçiq.

“Të shohin se si bëhet dhe si persekutohet një popull vetëm pse duan të jenë të tijtë”, tha Vuçiq dhe bëri thirrje që raporti të shpërndahet me gazetarët.

/Shqip.com