Lajme

Vuçiq: Nuk do t’ia japim askujt Kosovën, as një pëllëmbë

Presidenti serb, Aleksader Vuçiq

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq tha të shtunën se “ne nuk do t’ia japim askujt Kosovën dhe as një pëllëmbë të atdheut tonë”.

Ai këtë deklaratë e dha gjatë promovimit të klasës më të re të oficerëve të Forcave të Armatosura Serbe (SAF) në Beograd.

Vuçiq tha se ata që kërcënojnë Serbinë “kurrë nuk e kuptuan vendosmërinë tonë për të mbrojtur atë që është e jona”.

Ai përsëriti se Serbia mbetet e përkushtuar në rrugën e neutralitetit ushtarak dhe vlerësoi se Gjykata Supreme dëshiron paqen sepse, tha ai, askush nuk e di se çfarë lufte është më e mirë se ushtria, raporton N1.

“Vetëm ushtria popullore mundi të mbrohej në mënyrë madhështore në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore, në Kosare dhe Pastrik. Serbia e vlerëson ushtrinë e saj, e di se çfarë do të thotë ushtria për të. Ne e pamë këtë kur luftuam kundër përmbytjeve dhe kur duhej të organizonim shpejt spitalet”./SHQIP.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022