Lajme Ballkan

Vuçiq: Ne jemi të shqetësuar për situatën e sigurisë dhe peshën e situatës në të cilën ndodhet vendi

Beograd, 10. septembra 2022 - U Palati Srbija jutros je pocela sednica Saveta za nacionalnu bezbednost, kojom predsedava pedsednik Srbije Aleksandar Vucic. FOTO TANJUG/ TARA RADOVANOVIC/bs

Shteti i Serbisë ka mbajtur mbledhjen e rradhës të Këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Presidenti Aleksandar Vuçiq tha sot pas seancës së Këshillit të Sigurisë Kombëtare, e cila zgjati pak më pak se një orë, se është diskutuar për peshën e situatës në të cilën ndodhet sot Serbia, raporton Tanjug.

“Në seancë folëm dhe bëmë një analizë të gjendjes dhe pozitës së Serbisë dhe serbëve në Kosovë, sidomos pas vendimeve të njëanshme të Prishtinës. Kemi diskutuar edhe për vlerësimin e situatës së sigurisë në lidhje me paradën”, tha Vuçiq.

“Ne jemi të shqetësuar për situatën e sigurisë dhe peshën e situatës në të cilën ndodhet vendi”, ka shtuar më tutje Vuçiq.

Foto nga Mbledhja

Po ashtu Vuçiq theksoi se Ministria e Brendshme do të marrë vendim për tubim në hapësirë ​​të hapur 96 orë para mbledhjes së planifikuar të Paradës së Krenarisë.

“Përfaqësuesit e shteteve më të fuqishme evropiane, të cilët thonë se kanë mbështetjen e SHBA-së dhe Turqisë, besojnë se në kushtet kur ka luftë në Evropë, konfliktet e reja nuk janë të nevojshme, që është e rëndësishme të arrihen sa më shpejt. zgjidhje sa më të mundshme të problemit ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe një marrëveshje, që do të nënkuptonte njohjen e gjithçkaje që ata mendojnë se është realitet”, thotë presidenti.

Vuçiq tregon se më 10 shtator në orën 08:00 kanë qenë vetëm dy persona që kanë aplikuar për ndërrimin e targave.

“Populli serb kërkon respektimin e së drejtës ndërkombëtare, kështu u kam thënë përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare”, thekson presidenti i Serbisë.

Ne jemi bërë edhe një herë dëmi kolateral i konfliktit mes të mëdhenjve dhe sjelljes së tyre joparimore, Putini e ka ngritur perden dhe të gjithë duhet të deklarojnë se në cilën anë të perdes do të jenë ka shtuar më tutje Vuçiq./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022