Lajme

Kuvendi miraton amnistinë me 110 vota pro, përfitojnë 700 të burgosur dhe 2500 persona në shërbim prove

Pas një seance maratonë, në Kuvendin e Shqipërisë u votua amnistia penale.

PS dhe Rithemelimi finalizuan dakordësinë e arritur disa ditë më parë, me 110 vota pro dhe një kundër.

Amendamenti i Gazment Bardhit u miratua me 111 vota pro dhe 1 abstenim.

Ndërkaq, në Kuvend u rrëzua amendamenti i Lulzim Bashës.

Në amendamentet e dorëzuara në Kuvend, parashikohet falja e të gjithë protesuesve të opozitës, përjashtuar ata që kanë goditur punonjësit e policisë.

Por edhe ata që nuk fitojnë lirinë, do të përfitojnë ulje dënimi, më të madhe sesa në variantin e parë.

Opozita propozoi që nga vitet e dënimit, prej kësaj amnistie, t’u zbriten dy vite nga dënimi i mbetur për gratë dhe 1 vit e gjysmë për burrat.

Prej amnistisë pritet të përfitojnë rreth 700 të burgosur dhe rreth 2500 persona në shërbim prove.

Lexo edhe:
Amnistia penale: Propozimi i opozitës ul dënimin edhe për të korruptuarit

/Shqip.com