Lajme Ballkan

VIDEO / Qeveria serbe ndalon festivalin “Mirëdita, dobar dan”

Protesta në Beograd kundër mbajtjes së festivalit "Mirëdita, dobar dan".
Protesta në Beograd kundër mbajtjes së festivalit "Mirëdita, dobar dan".

Festivali “Mirëdita, dobar dan”, që promovon bashkëpunimin kulturor mes Kosovës dhe Serbisë, u ndalua me urdhër të Ministrisë së Brendshme të Serbisë, më 27 qershor, pak para hapjes së planifikuar të tij në Beograd.

Organizatorët e ngjarjes thanë se shteti u rreshtua përkrah huliganëve, duke iu referuar djathtistëve dhe grupeve të tifozëve, që protestuan para vendit ku planifikohej të mbahej festivali. /REL

/Shqip.com