Lajme Botë

VIDEO / Kali ngec për ditë të tëra mbi çati, ndërsa fatkeqësia ka vrarë mbi 100 njerëz në Brazilin jugor

Kali ngec për ditë të tëra mbi çati, ndërsa fatkeqësia ka vrarë mbi 100 njerëz në Brazilin jugor
Kali ngec për ditë të tëra mbi çati, ndërsa fatkeqësia ka vrarë mbi 100 njerëz në Brazilin jugor

Punonjësit e urgjencës kanë shpëtuar një kalë që ishte bllokuar për ditë të tëra në një çati pas përmbytjeve të shumta në Brazilin jugor, ndërsa numri i të vdekurve nga fatkeqësia u rrit në 107 persona.

Kafsha, e quajtur Caramelo në mediat sociale, iu desh të ruante balancat në mbi dy anët e çatisë në Canoas, një qytet në zonën metropolitane të Porto Alegre që është një nga zonat më të goditura në shtet. Ende nuk dihet se si kali përfundoi mbi çati. Shumica e zonës është izoluar si pasojë e ujit. Të enjten, shpëtimtarët e transferuan me sukses kalin në një varkë fryrëse Zodiac për ta çuar në një vend të sigurt, duke ofruar një dozë të rrallë shprese për një rajon të rraskapitur nga moti i keq. Të paktën 136 persona janë ende të zhdukur dhe më shumë se 165,000 janë zhvendosur nga shtëpitë e përmbytura dhe janë shpëtuar me anije dhe helikopterë.

Më shumë shira parashikohen në ditët në vijim, duke rritur frikën se nivelet e ujit do të rriten më tej në kryeqytetin e shtetit të përmbytur, Porto Alegre dhe qytetin e afërt, ku rrugët janë kthyer në lumenj. Shpëtimi i Caramelos u transmetua drejtpërdrejt në televizion. Zjarrfikësit dhe veterinerët u ngjitën në çatinë pjesërisht të zhytur në ujë, e qetësuan dhe imobilizuan kalin dhe më pas e vendosën në një varkë. Operacioni përfshinte katër varka me fryrje dhe katër anije mbështetëse, me zjarrfikës, ushtarë dhe vullnetarë të tjerë.

“Ne e gjetëm kafshën në një gjendje të dobësuar,” u citua të thoshte kapiteni Tiago Franco, një zjarrfikës nga Sao Paulo i caktuar për të udhëhequr shpëtimin në një deklaratë nga sekretariati i sigurisë së atij shteti. “Ne u përpoqëm të afroheshim në një mënyrë të qetë.” Përmbytjet kanë shkatërruar infrastrukturën dhe urat, duke bllokuar hyrjen në Porto Alegre, ku raftet e supermarketeve janë bosh dhe është raportuar për grabitje gjatë natës.

Guvernatori Eduardo Leite tha se llogaritjet fillestare tregojnë se shteti i Rio Grande do Sul do të ketë nevojë për të paktën 19 miliardë reais (3.68 miliardë dollarë) për t’u rindërtuar pas dëmeve, i cili është shtrirë në zonat e fermave përreth kryeqytetit. “Efekti i përmbytjeve dhe përmasat e tragjedisë janë shkatërruese,” tha ai në mediat sociale.

Kali i bllokuar është vetëm një nga shumë kafshë që punëtorët e shpëtimit janë përpjekur të shpëtojnë ditët e fundit. Agjentët shtetërorë të Rio Grande do Sul kanë shpëtuar rreth 10,000 kafshë që nga java e kaluar, ndërsa agjentët komunalë dhe vullnetarët kanë shpëtuar mijëra të tjera, sipas sekretariatit të strehimit të shtetit. Grupet e mbrojtjes së kafshëve dhe vullnetarët kanë ndarë në mediat sociale imazhe të shpëtimit të vështirë dhe skena të ngrohta të kafshëve shtëpiake që ribashkohen me pronarët e tyre. Një video që u bë virale tregon një burrë duke qarë brenda një varke, duke përqafuar katër qentë e tij pasi shpëtimtarët u kthyen në shtëpinë e tij për t’i shpëtuar.

/Shqip.com