Sport Ndërkombëtar

Verstappen penalizohet në praktikën e Çmimit të Madh të Italisë

Max Verstappen

Max Verstappen i Red Bull është dënuar me pesë vende për Çmimin e Madh të Italisë.

Lideri i kampionatit është një nga një numër drejtuesish që do të penalizohen për tejkalimin e numrit të lejuar të elementëve të njësisë së fuqisë në Monza.

Shoku i tij i skuadrës Sergio Perez ka një penallti prej 10 vendesh, ndërsa në prapavijë do të jetë edhe Lewis Hamilton i Mercedes.

Valtteri Bottas i Alfa Romeos dhe Yuki Tsunoda i Alpha Tauri do të jenë gjithashtu në fund, me Carlos Sainz të Ferrarit.

Charles Leclerc i Ferrarit ishte më i shpejti në seancë, por 0.077 sekonda nga Sainz.

Piloti i Mercedes, George Russell ishte i treti, 0.279 sekonda më i ngadalshëm se Leclerc dhe përpara Hamilton.

Verstappen ishte i pesti më i shpejtë pasi u mbajt nga Lando Norris i McLaren në xhiron e tij me goma të buta, për të cilat holandezi shprehu bezdinë e tij.

Verstappen, 109 pikë përpara Leclerc në kampionat dhe në rrugën e tij drejt titullit të dytë, ishte në rrugën e duhur për të ecur më shpejt përpara se të ndeshej me McLaren në hyrjen në Parabolica.

Dënimi i Hamiltonit në rrjet u njoftua nga Mercedes të enjten; shkeljet e tjera u zbuluan nga organi drejtues FIA herët në praktikën e së premtes. Detajet e penalltive do të konfirmohen në një fazë të mëvonshme.

Verstappen ka marrë një motor të pestë me djegie të brendshme, por duke qenë se nuk ka marrë pjesë të tjera, dënimi i tij është i kufizuar në pesë vende.

Perez ka një motor të ri, si dhe një dënim për tejkalimin e komponentëve të kutisë së shpejtësisë, ndërsa Sainz ka një MGU-K dhe bateri të re – megjithëse ka të ngjarë të marrë komponentë të mëtejshëm gjatë fundjavës.

Bottas dhe Tsunoda kanë njësi të tëra fuqie të reja, përveç dënimit me 10 vende të japonezit për tejkalimin e numrit të lejuar të qortimit të shoferit për një sezon, pasi fituan të pestën në Çmimin e Madh të Holandës fundjavën e kaluar.

Holandezi Nyck De Vries zëvendësoi Sebastian Vettel në ekipin e Aston Martin për seancën dhe e mbylli atë në vendin e 19-të, pak më shumë se një sekondë pas shoferit të garës Lance Stroll pas një udhëtimi nëpër zhavorr në Ascari./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022