Sport Ndërkombëtar

Verstappen e fiton Çmimin e Madh të Italisë

Mas Verstappen

Max Verstappen i Red Bull i shkaktoi një humbje në shtëpi Charles Leclerc dhe Ferrarit – në Çmimin e Madh të Italisë – për të vazhduar lundrimin e tij drejt titullit të dytë botëror, shkruan BBC.

Holandezi mundi Leclerc pasi skuadra italiane provoi një strategji të dyshimtë me dy ndalesa, duke ia dorëzuar epërsinë kampionit në fuqi dy herë në rrugën e duhur.

Fitorja e 11-të e Verstappen këtë vit e vendos atë 116 pikë më shumë se Leclerc dhe do të thotë se ai mund të fitojë kampionatin në garën e ardhshme në Singapor.

George Russell i Mercedes u rendit i treti, përpara Ferrarit të Carlos Sainz dhe Mercedes të Lewis Hamilton, të cilët të dy luftuan nga fundi i rrjetit.

Si Verstappen e mundi Ferrarin në shtëpi

Verstappen drejtoi një tjetër garë të përsosur, duke u ngjitur shpejt nga i shtati në rrjet pas një dënimi për përdorimin e tepërt të motorit për të qenë i dyti pas pesë xhirove.

Ai u afrua më shumë me Leclerc derisa një makinë virtuale e sigurisë u vendos në xhiron e 12-të kur Aston Martin i Sebastian Vettel u prish në rrugën e duhur.

Ferrari vendosi të luante kumar në një ndalesë, duke shpresuar të përfitonte nga koha e kursyer duke bërë një gjë të tillë nën kujdes, megjithëse ata ndaluan ndërsa VSC po mbaronte, kështu që nuk i fitoi të gjitha.

Verstappen, megjithatë, vrapoi garën e tij të planifikuar dhe nuk hyri për ndalimin e tij për goma deri në xhiron e 25-të.

Verstappen doli 10 sekonda larg Leclerc dhe shpejt filloi të mbyllej në Ferrari. Brenda shtatë xhirove, ai kishte hequr epërsinë në pak më shumë se pesë sekonda dhe dukej i sigurt për të kapur dhe kaluar Leclerc.

Por Ferrari thirri Leclerc përsëri në xhiron e 33-të, duke ndryshuar në goma të buta, duke shpresuar që të mbyllej me Verstappen gjatë 18 xhirove të mbetura.

Por ai doli 20 sekonda prapa dhe bëri pak përparim përpara se një makinë e plotë sigurie të vendosej me pesë xhiro përpara, kur McLaren i Daniel Ricciardo u prish me një problem motori dhe ndaloi në kthesat e Lesmo.

Të gjithë në bar Hamilton u përballën për goma të freskëta, por zyrtarëve iu mbarua koha për të rifilluar garën dhe ajo përfundoi nën makinën e sigurisë.

Do të ketë pyetje se pse makina e sigurisë fillimisht mori Russell në vend të Verstappen, pse u desh kaq shumë kohë për të kryer procedurat e kërkuara për të rifilluar garën dhe pse zyrtarët nuk mund ta kishin vënë flamurin e kuq garën dhe të shkonin për një rikthim -start dhe sprint i shkurtër drejt flamurit.

Cilat janë matematikat e kampionatit?

Për të fituar titullin, Verstappen duhet të largohet nga Singapori pas tre javësh duke u prirë me të paktën 138 pikë.

Kjo do të thotë se ai do të duhet të fitojë garën me Leclerc që tërhiqet për t’u bërë kampion atje.

E para prej këtyre ngjarjeve duket pothuajse e pashmangshme pasi Verstappen ka marrë kontrollin total të këtij sezoni dhe ai dhe Red Bull kanë krijuar një avantazh të tillë që duket se janë pothuajse të pamposhtur.

Por Leclerc do të mendohej të përfundonte në podium në një pistë që duhet t’i përshtatet Ferrarit, duke supozuar se ai nuk do të ketë probleme teknike.

Pjesa tjetër e fushës

Si Sainz ashtu edhe Hamilton ecën mirë për t’u ngjitur pas dënimeve të tyre për përdorimin e shumë pjesëve të motorit.

Sainz bëri përparimin më tërheqës, por ndërkohë që Hamilton bëri një fillim të kujdesshëm, ai gjithashtu shpejt filloi të zgjidhte rrugën e tij përmes sulmuesve dhe mesfushorëve.

Dhe ndërsa pjesa tjetër e fushës filloi të bënte ndalesa në pite, Sainz dhe Hamilton u ngjitën në pozicionet e katërt dhe të pestë, shumë prisnin që ata të arrinin përpara garës.

Dhe Sergio Perez i Red Bull i ndoqi ata në vendin e gjashtë, nga vendi i 13-të në rrjet, pavarësisht një ndalimi të hershëm në pit dhe një goditje frenimi kur ai rifilloi.

Lando Norris ishte i pari nga pilotët e mesfushës në McLaren, ndërsa Alpha Tauri i Pierre Gasly përfitoi nga pensionimi i Alpine të Fernando Alonso me probleme motori për të zënë vendin e tetë.

Dhe pati një lëvizje mbresëlënëse nga Nyck De Vries në debutimin e tij për Williams.

I tërhequr të shtunën në mëngjes pasi Alex Albon u diagnostikua me apendiksit, holandezi u rendit i teti, u promovua nga i 13-ti nga një mori dënimesh me motor dhe bëri një garë të kontrolluar dhe mbresëlënëse për të zënë vendin e nëntë përpara Alfa Romeos të Zhou Guanyu.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022