Lajme Botë

Vdekja e presidentit Ebrahim Raisi, Irani shpall pesë ditë zie kombëtare

Presidenti iranian që ndërroi jetë, Ebrahim Raisi
Presidenti iranian që ndërroi jetë, Ebrahim Raisi

Irani ka shpallur pesë ditë zie kombëtare, pas vdekjes së presidentit të vendit, Ebrahim Raisi.

Gjithashtu edhe Libani shpalli të hënën tre ditë zie kombëtare për presidentin dhe ministrin e jashtëm iranian, të cilët u vranë pas rrëzimit të helikopterit pranë kufirit me Azerbajxhanin.

Autoritetet iraniane konfirmuan mëngjesin e kësaj të hëne se presidenti Ebrahim Raisi dhe ministri i Jashtëm kanë vdekur, pasi ekipet arritën të gjejnë helikopterin që ishte rrëzuar.

Raisi po shkonte për në qytetin e Tabrizit, në veriperëndim të Iranit, pasi u kthye nga një zonë kufitare Iran-Azerbajxhan, sipas mediave lokale.

Kërkimet kanë vijuar dhe gjatë natës në gjetjen e helikopterit të aksidentuar.

/Shqip.com