Lajme Botë

Vatikani nxjerr monedhën euro me portretin e Nënë Terezës

Vatikani ka nxjerrë një monedhë me portretin e Nënë Terezës, në 6-vjetorin e shenjtërimit të saj.

Foto nga CFN

Monedha është realizuar nga artistja Orietta Rossi, bënë të ditur abcnews.al.

Në anën e pasme të monedhës shfaqet Nëna Terezën, duke mbajtur një fëmijë indian në krahë, duke e parë me një shprehje nëne.

Artisja më këtë imazh lëvizës ka dashur të pasqyroj gjithë dashurinë, përkushtimin që Nënë Tereza ofroi për të lehtësuar vuajtjet e ” më i varfëri i të varfërve,në pjesën e drejtë, më në fund, janë datat “1997-2022”.

Me 5 shtator bëhen 25 vite që kur Nënë Tereza ndërroi jetë dhe 6 vite nga shenjtërimi i saj./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022