Lajme Botë

Vapa vret më shumë se 50 njerëz për 3 ditë në Indi

Një burrë mbulon fytyrën me një leckë për t'u mbrojtur nga nxehtësia
Një burrë mbulon fytyrën me një leckë për t'u mbrojtur nga nxehtësia

Më shumë se 50 persona kanë vdekur në Indi gjatë tre ditëve të fundit, pasi një vapë brutale vazhdon të përfshijë disa pjesë të vendit, shkruan BBC.

Rreth 33 persona vdiqën në shtetin verior të Uttar Pradesh gjatë fundjavës për shkak të të nxehtit.

Në shtetin Odish, rreth 20 persona vdiqën për shkak të goditjes nga nxehtësia.

Shumë prej këtyre vdekjeve u raportuan më 1 qershor ndërsa India votoi në fazën e fundit të votimit për zgjedhjet e përgjithshme.

Një infermiere trajton një pacient 76-vjeçar me lodhje nga nxehtësia në shtetin Gujarat

Rezultatet e zgjedhjeve pritet të shpallen më 4 qershor.

Çdo pesë vjet, India mban zgjedhjet e saj të përgjithshme në muajt e verës, prill dhe maj.

Por këtë vit temperaturat kanë qenë rekord, ku vendi po përjeton valë të nxehta të shpeshta, më intensive dhe më të gjata. /BBC

/Shqip.com