Sport Ndërkombëtar

United ka humbur mbi 100 milionë funte në sezonin 2021-2022

Manchester United

Manchester United ka njoftuar një humbje neto prej 115.5 milionë funte për sezonin 2021-22, edhe pse të ardhurat u rritën me 18% në 583.2 milionë funte.

Shifrat e publikuara që përfshijnë fundin e vitit të tyre financiar në qershor treguan se humbjet u rritën me 23.3 milion £ krahasuar me vitin 2021, shkruan BBC.

Borxhi i klubit gjithashtu u rrit, nga 419.5 milion funte në 2021 në 514.9 milion £ këtë vit – një rritje prej më shumë se 22%.

“Misioni i klubit tonë është të fitojë ndeshje futbolli dhe të argëtojë tifozët tanë”, tha shefi ekzekutiv Richard Arnold.

Si rezultat i nënshkrimeve verën e kaluar të lojtarëve si Cristiano Ronaldo, Jadon Sancho dhe Raphael Varane, pagat u rritën me 19.1%, një rritje prej 61.6 milion £ në 384.2 milion £.

Kjo shifër është më e larta në historinë e Premier League, duke tejkaluar totalin e mëparshëm prej 355 milionë funte të vendosur nga Manchester City.

“Rezultatet tona financiare për vitin fiskal 2022 pasqyrojnë një rikuperim nga pandemia, një rikthim të plotë të tifozëve dhe partneritete të reja tregtare të kompensuara nga rritja e investimeve në skuadrën e lojës”, tha shefi financiar Cliff Baty.

Shpërblimet për menaxherët Ole Gunnar Solskjaer, i shkarkuar në nëntor 2021, dhe Ralf Rangnick, i cili nuk mori një rol konsulent dyvjeçar në fund të sezonit pasi fillimisht mori detyrën e përkohshme, dhe stafi i tyre stërvitor shoqërues arriti në 24.7 funte./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022