Lajme

Ukraina rikthen në atdhe 36 të burgosurit e luftës

Andriy Yermak, kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës, ka postuar në rrjetet sociale një imazh të 36 shtetasve ukrainas të cilët janë rikthyer në atdhe pasi ishin mbajtur si të burgosur lufte në Rusi.

Mes atyre që u kthyen në një shkëmbim të robërve të luftës me Rusinë ishin ushtarë të kapur në fabrikën e çelikut Azovstal të qytetit port jugor të Mariupolit dhe një shtetas ukrainas civil.

“Nga robëria ruse u kthyen 36 shtetas ukrainas, një civil dhe 35 ushtarakë. Midis tyre janë mbrojtësit e Mariupol dhe “Azovstal”, si dhe rojet kombëtare të kapur në termocentralin bërthamor të Çernobilit në ditët e para të pushtimit”, shkroi Yermak në Twitter.

/Shqip.com