Lajme Botë

Udhëheqësi indian Narendra Modi i thotë Putinit: Tani nuk është koha për luftë

Kryeministri indian Narendra Modi duket se ka kundërshtuar drejtpërdrejt pushtimin e Ukrainës nga Moska, duke i thënë presidentit rus Vladimir Putin se tani nuk është koha për luftë.

Komentet nga Modi erdhën gjatë një takimi ballë për ballë të premten, në margjinat e një samiti rajonal, dhe theksuan izolimin në rritje të Rusisë në skenën diplomatike, raporton CNN.

Ato erdhën vetëm një ditë pasi Putin pranoi se edhe Kina kishte “pyetje dhe shqetësime” lidhur me pushtimin.

“Unë e di që epoka e sotme nuk është e luftës dhe ne kemi folur me ju shumë herë në telefon për temën se demokracia, diplomacia dhe dialogu janë të gjitha këto gjëra që prekin botën,” i tha Modi Putinit gjatë samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait. qyteti i Samarkandit në Uzbekistan.

Putin u përgjigj duke i thënë udhëheqësit indian se ai ishte në dijeni të shqetësimeve të tij.

“Unë e di për qëndrimin tuaj për konfliktin në Ukrainë dhe i di për shqetësimet tuaja. Ne duam që e gjithë kjo të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Kritika e dukshme e Modit për pushtimin e Rusisë është vetëm pengesa e fundit për Putinin, forcat e të cilit kanë pësuar një sërë humbjesh të mëdha në fushën e betejës javët e fundit. Ukraina pretendon se ka rimarrë rreth 8000 kilometra katrorë territor./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022