Lajme Botë

Turqia lëshon alarm udhëtimi për qytetarët në Evropë

Turqia të shtunën lëshoi ​​një paralajmërim udhëtimi për qytetarët e saj në Evropë, duke përmendur “sulme të mundshme islamofobike, ksenofobike dhe raciste”.

Ministria e Jashtme turke u bëri thirrje qytetarëve në Evropë që të shmangin zonat ku po zhvillohen demonstrata.

Turqia tha se aktet e fundit anti-muslimane dhe antiturke tregojnë “nivelin e rrezikshëm të intolerancës dhe urrejtjes fetare” në kontinent.

Turqia është zemëruar nga aktivisti i së djathtës ekstreme, Rasmus Paludan, duke i vënë zjarrin një Kuranit në Suedi dhe Danimarkë.

Një tjetër aktivist i ekstremit të djathtë e përdhos librin e shenjtë si një akt provokues në Holandë, duke e shtyrë Turqinë të thërrasë të dërguarin holandez. 

Qeveria turke u tërbua gjithashtu nga një protestë e kohëve të fundit kurde në Suedi, e cila tregoi një figurë të Rexhep Tajip Erdogan duke u varur.

Turqia beson se këto protesta kanë lidhje me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila njihet gjithashtu si grup terrorist nga SHBA dhe BE.

Paralajmërimet e udhëtimit nga Turqia vijnë pas lëvizjeve të ngjashme nga Danimarka, Finlanda, Norvegjia dhe Suedia.

Këto katër vende evropiane përditësuan këshillat e udhëtimit për Turqinë dhe gjithashtu u bënë thirrje qytetarëve të tyre që të shmangin protestat në vendin mesdhetar.  

Turqit kanë protestuar përpara Ambasadës suedeze në Ankara dhe Konsullatës së Përgjithshme në Stamboll, pas demonstratave të ekstremit të djathtë në Stokholm.

“Ne duam të ndërgjegjësojmë suedezët në Turqi se mund të ndodhin manifestime të mëtejshme”, tha Ministria e Jashtme suedeze.

Sipas rregullave aktuale, të 30 anëtarët e NATO-s duhet të bien dakord në mënyrë që një vend i ri të bashkohet me paktin e mbrojtjes transatlantike, raporton DW.

/Shqip.com