Lajme Botë

Turqia anulon vizitën e ministrit suedez për shkak të protestës së krahut të djathtë

Turqia është zemëruar nga drita jeshile e Suedisë për një protestë para ambasadës së saj në Stokholm.

Turqia ka anuluar një vizitë të ministrit suedez të mbrojtjes për shkak të një demonstrate të planifikuar nga një grup i krahut të djathtë në Stokholm.

Një ditë pasi thirri ambasadorin suedez për këtë çështje, Turqia tha të shtunën se po anulonte vizitën me qëllim tejkalimin e kundërshtimeve të Turqisë ndaj anëtarësimit të saj në NATO.

Turqia është zemëruar nga drita jeshile e Suedisë për një protestë përpara ambasadës së saj në kryeqytetin, Stokholm, mes tensioneve të vazhdueshme pas kundërshtimeve të Ankarasë ndaj ofertës së Suedisë për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s.

“Në këtë pikë, vizita e ministrit suedez të mbrojtjes, Pal Jonson, në Turqi më 27 janar ka humbur rëndësinë dhe kuptimin e saj, kështu që ne e anuluam vizitën”, tha ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar, duke shtuar se Suedia nuk ka marrë masa kundër anti “të neveritshme”.

Ministria suedeze e mbrojtjes i dha leje politikanit suedez-danez, Rasmus Paludan, nga partia e ekstremit të djathtë Stram Kurs (Linja e fortë), të organizonte mitingun të shtunën, gjatë së cilës ai tha se kishte për qëllim të “digjte Kuranin”, librin e shenjtë të Islamit.

Organizatorët thanë se rreth 500 deri në 600 njerëz pritej të mblidheshin për të protestuar kundër ofertës së Suedisë në NATO dhe për të treguar mbështetje për kurdët.

Në prill të vitit të kaluar, njoftimi i Paludan për një “turne” të djegies së Kuranit gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit shkaktoi trazira në mbarë Suedinë.

Zëdhënësi i presidentit turk, Ibrahim Kalin, dënoi demonstratën e planifikuar si një “krim të qartë urrejtjeje”.

“Lejimi i këtij veprimi pavarësisht nga të gjitha paralajmërimet tona është duke inkurajuar krimet e urrejtjes dhe islamofobinë,” shkroi ai në Twitter. “Sulmi ndaj vlerave të shenjta nuk është liri, por barbarizëm modern”.

Ministri i Jashtëm suedez, Tobias Billstrom, i tha agjencisë së lajmeve TT të premten se Suedia respekton lirinë e fjalës.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, tha se shpreson që autoritetet suedeze të mos lejojnë që protesta të zhvillohet.

“Kjo leje i është dhënë këtij personi, pavarësisht nga të gjitha paralajmërimet tona. Shpresoj se autoritetet suedeze do të marrin masat e nevojshme dhe nuk do ta lejojnë këtë”, u tha Cavusoglu gazetarëve, duke shtuar se protesta nuk mund të klasifikohet si liria e shprehjes.

Billstrom nuk donte të spekulonte se si protesta e Paludan do të ndikonte në ofertën e Suedisë në NATO, por vuri në dukje se “çdo gjë që e zgjat procesin në mënyrë të panevojshme është sigurisht diçka që ne e marrim shumë seriozisht”.

Ndërkohë, grupet pro-turke dhe pro-kurde po planifikonin demonstrata në kryeqytetin suedez.

Turqia thirri ambasadorin suedez të premten për të dënuar protestat, duke thënë se tubimet e grupeve pro-kurde të lidhura me Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) do të ishin shkelje e memorandumit të përbashkët të nënshkruar midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës që parandaloi veton turke për pranimi i vendeve nordike në NATO në qershor.

Suedia dhe Finlanda fqinje hoqën dorë nga mos-angazhimi ushtarak për dekada vitin e kaluar kur aplikuan për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes perëndimore në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës.

Turqia deri më tani ka refuzuar të miratojë ofertat e tyre, të cilat kanë nevojë për nënshkrimin e të gjitha shteteve anëtare, dhe ka lidhur votën e saj të favorshme me hapat suedez për të ekstraduar personat që i akuzon për terrorizëm ose se kanë luajtur një rol në përpjekjen për grusht shteti të vitit 2016 kundër Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Turqia argumenton se Suedia nuk po bën mjaftueshëm për të goditur grupet kurde që Ankaraja i sheh si “terroristë”.

Ambasadori i Suedisë në Turqi u thirr javën e kaluar pas një video të postuar nga një grup kurd në Stokholm që përshkruante Erdoganin duke tundur këmbët e tij nga një litar.

Një postim në Twitter nga grupi, Komiteti Rojava i Suedisë, e krahasoi Erdoganin me diktatorin fashist të Italisë Benito Musolini, i cili u var me kokë poshtë pas ekzekutimit të tij në ditët e fundit të Luftës së Dytë Botërore.

Më herët në janar, një shëmbëlltyrë e presidentit turk u var në një shtyllë llambë gjatë një proteste nga kurdët. Turqia denoncoi një vendim të një prokurori suedez për të mos hetuar dhe kryeministri suedez, Ulf Kristersson, e quajti protestën një akt “sabotimi” kundër ofertës së Suedisë për t’u anëtarësuar në NATO. /Aljazeera

/Shqip.com