Sport Ndërkombëtar

Treshja e Arsenalit lihet jashtë skuadrës përgatitore të Brazilit për Kupën e Botës

GOAL - Getty Images

Trajneri i Brazilit, Tite, ka shpërfillur treshen e Arsenalit, Gabriel Jesus, Gabriel Martinelli dhe Gabriel Magalhaes përpara ndeshjeve të tyre përgatitorë për Kupën e Botës.

Tre lojtarët kanë qenë një pjesë kyçe e fillimit mbresëlënës të sezonit të Arsenalit, i cili i ka fuqizuar ata në krye të Ligës Premier pas gjashtë ndeshjeve.

Por, ata nuk do të luajnë asnjë rol në ndeshjet e Brazilit para Kupës së Botës kundër Ganës dhe Tunizisë në shtator.

Tite ka përfshirë sulmuesin e Flamengos, Pedro, i cili është golashënuesi më i mirë i këtij sezoni në Copa Libertadores me 12 gola, si një opsion të ri sulmues për Brazilin në vend të Jezuit me tre gola.

Brazili do të eksperimentojë gjithashtu me dy mbrojtës të rinj të thirrur për herë të parë, Gleison Bremer të Juventusit dhe Roger Ibaez të Romës, duke mos lënë vend për Gabriel.

Mungesat e tjera më të dukshme në skuadër për miqësoret e fundit të Brazilit përpara se të shpallet skuadra finale e Kupës së Botës ishin mbrojtësi Dani Alves dhe mesfushori Philippe Coutinho ndërsa Martinelli, i cili ka tre gola këtë sezon, po qëndron gjithashtu në shtëpi.

Alisson, Fabinho dhe Roberto Firmino të Liverpool-it janë përzgjedhur të gjithë si dhe dyshja e mesfushës së Manchester United, Casemiro dhe Fred. Ka gjithashtu vende për nënshkrimin e United për 85 milionë funte, Antony dhe blerjen rekord të West Ham, Lucas Paquet.

Përfshihen gjithashtu qendërmbrojtësi i Chelseat, Thiago Silva, mesfushori i Newcastle, Bruno Guimares dhe Richarlison i Tottenham.

Brazili është në Grupin G në Kupën e Botës që fillon në nëntor në Katar së bashku me Serbinë, Zvicrën dhe Kamerunin./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022