Trajneri i Francës nuk është i shqetësuar pavarësisht rezultateve: Jam i kënaqur

Les Bleus gabuan përsëri në Vjenë ndërsa muaji i tyre i vështirë vazhdoi.

Franca u ndal në një barazim 1-1 kundër Austrisë të premten për të kaluar tre ndeshje radhazi pa fitore, por trajneri Didier Deschamps nuk është i shqetësuar për perspektivat e tyre afatgjata, duke pretenduar se është “i kënaqur” me grupin e tij.

Andreas Weimann shënoi golin vendimtar në minutën e 37 në ndeshjen e UEFA Nations League në Ernst Happel Stadion, përpara se Kylian Mbappe të shënonte golin e barazimit vonë.

Rezultati i fundit dërrmues e lë Francën në fund të grupit, me vetëm dy pikë nga tre ndeshje në sezonin aktual, ndërsa përgatitjet e saj për Kupën e Botës patën një fillim të dobët.

Deschamps nuk mbetet i shqetësuar për mënyrën se si ka ecur skuadra e tij.

“Nga çfarë mundëm të bënim, jam i kënaqur. Lojtarët duhet të ishin shpërblyer nga rezultati. Në ndeshje kemi bërë gjëra shumë të mira. Austria vendos shumë përkushtim, intensitet. Ne kishim kontroll total në pjesën e dytë. Sigurisht që na mungonte efikasiteti, është turp në krahasim me atë që bëmë në pjesën e dytë”, tha ai.

Didier Deschamps adds new dimension to take France to next level | Sport |  The Sunday Times

Ata do të shpresojnë të marrin një fitore të parë kur të presin Kroacinë javën e ardhshme përpara se të përfundojnë fushatën e tyre në Ligën e Kombeve në shtator me ndeshjet kundër Austrisë dhe Danimarkës.

Ndërkohë, në Kupën e Botës në Katar më vonë këtë vit, skuadra e Deschamps do të përballet me skuadrën e Danimarkës që e mposhti javën e kaluar, si dhe me Tunizinë dhe Perunë ose Zelandën e Re./Shqip.com