Lajme Botë

Tmerrohen pasagjerët pasi treni ndalet për një alarm në bord,  mbetën të bllokuar për pesë orë

Tren/ilustrim

Pasagjerët mbetën të bllokuar në Eurotunel për pothuajse pesë orë pas pasdites së së martës, 23 gusht, pasi një tren  pasagjerësh dhe automjetesh që po udhëtonte nga Calais në Francë për në qytetin anglez Folkestone  u ndal për shkak të një alarmi në bord.

Ata u transferuan përfundimisht në një tren zëvendësues dhe u dërguan në terminalin Folkestone në Kent.

Një zëdhënës i Eurotunnel tha se shërbimet tani janë kthyer në normalitet, raporton BBC.

Le Shuttle tha se incidenti i së martës mbrëma filloi kur alarmet e trenit ranë dhe kjo duhej të hetohej.

Një zëdhënës tha se incidente të tilla ishin të pazakonta, por jo të jashtëzakonshme – shumë më të zakonshme në trenat që transportonin kamionë sesa ata me makina private.

Sarah Fellows, 37, nga Birmingham, i tha agjencisë së lajmeve PA se tuneli i shërbimit ishte “i tmerrshëm”.

Ajo shtoi: “Ishte si një film fatkeqësie. Ju thjesht po ecnit në humnerë duke mos ditur se çfarë po ndodhte. Ne të gjithë duhej të qëndronim nën det në këtë radhë të madhe.

“Kishte një grua që qante në tunel, një grua tjetër kishte një atak paniku e cila po udhëtonte e vetme”.

Një pasagjer tjetër, i cili nuk donte të emërohej, tha: “Disa njerëz po shqetësoheshin për të qenë poshtë në tunelin e shërbimit, është një vend pak i çuditshëm… Ne ishim të ngecur atje për të paktën pesë orë.”

Eurotuneli është tuneli më i gjatë nënujor në botë. 37 nga 50 kilometrat kalojnë plotësisht nën kanalin anglez midis Francës dhe Britanisë së Madhe./SHQIP.com