ShqipBizz Ndërkombëtar

Tjetër incident në Festivalin e Kanës

Festivali i Kanës

Festivali i Filmit në Kanë u ndërpre për herë të dytë nga një protestë në tapetin e kuq.

Sipas një postimi në Twitter nga gazetarja e Agence France-Presse, Frédérique Geffard, një grup grash nga lëvizja feministe Les Colleuses, të veshura me të zeza, shpalosën një pankartë ku renditeshin emrat e 129 grave që besohet se janë viktima të dhunës në familje në Francë që nga viti u zhvillua Festivali i fundit i Filmit në Kanë .

Në pamjet, gratë shihen duke lëshuar tym nga pajisjet e dorës dhe duke ngritur krahët në ajër, duke bërë grushta.

Kjo ngjarje vjen dy ditë pasi një grua topless, e veshur me bojë trupi në ngjyrat e flamurit ukrainas, u hoq nga tapeti i kuq i Kanës, pasi bëri një protestë kundër dhunës seksuale përpara shfaqjes së filmit ” Tre mijë vjet mall ” të George Miller .

Fjalët “Ndaloni të na përdhunoni” ishin shkruar me bojë në të gjithë barkun e saj, me fjalën “llum” të shkruar në pjesën e poshtme të shpinës. 

Ajo ra në gjunjë dhe bërtiti ndërsa rojet e sigurisë nxituan për ta mbuluar me një pallto./SHQIP.com