Teknologji Auto

Testohen disa prej veturave elektrike në autostradë, kush fitoi?

Blerja e një makine elektrike nuk është një detyrë e lehtë.

Nuk ka të bëjë vetëm me zgjedhjen e ngjyrës së duhur, të brendshme të ndryshme dhe opsioneve të ndryshme.
Nuk ka të bëjë as me zgjedhjen e madhësive të ndryshme të baterive. Ka të bëjë vetëm me përpjekjen për të kuptuar se sa larg, në kushtet e jetës reale, makina do të shkojë në të vërtetë.

Gjithçka ka të bëjë me përpjekjen për të hequr qafe pretendimet shpesh mashtruese nga prodhuesit dhe për të gjetur efektin që do të kenë rrotat më të mëdha në gamë.

A do të ndikojnë opsionet shtesë në gamën – dhe sa? Lista e pyetjeve vazhdon përgjithmonë.

AutoBild vendosi të përpiqet t’i përgjigjet njërës prej pyetjeve, njëherë e përgjithmonë – sa larg mund të shkojë një veturë ekektrike në autostradë?

Sa larg do të shkojë me shpejtësinë normale të autostradës – pa përqafuar korsinë e ngadaltë, por në vend të kësaj duke shtyrë me shpejtësi të qëndrueshme 130 km/h? U desh pak kohë për të bashkuar rezultatet, por ja ku janë.

Disa nuk janë aspak befasi, disa janë një surprizë pozitive dhe disa janë një zhgënjim i vërtetë.

Pa zhurmë të mëtejshme – nga diapazoni më i ulët tek më i larti, fituesit dhe humbësit e këtij viti.

Kia Niro EV – 326 km
Audi Q4 e-tron 40 – 326 km
Skoda Enyaq iV 80 – 318 km
Kia EV6 LR AWD – 305 km
ID VW. Buzz Pro – 301 km
BMW i4 M50 – 299 milje (299 km)
Renault Zoe E-Tech – 292 km
Hyundai Ioniq 5 LR AWD – 290 km
Kia e-Soul – 280 km
BMW iX1 xDrive30 – 274 km
Mercedes EQV 300 – 273 km
MG ZS EV – 272 km
Renault Megane E-Tech 60 – 268 km
Aiways U5 – 266 km
Hyundai Ioniq 5 SR RWD – 261 km
Polestar 2 LR AWD – 258 km
Opel Zafira e-Life M – 250 km
Subaru Solterra – 241 km
Citroen e-C4X – 235 km
Volvo XC40 – 227 km
​​Cupra Lindur 170kW – 226 km
Mercedes EQA 250 – 222 km
MG Marvel R Performance – 221 km
Toyota bZ4X – 217 km
VW ID.3 Pro – 216 km
SsangYong Korando e-motion – 203 km
Mercedes EQB 350 – 200 km
MG 5 – 178 km
Opel Combo e-Life – 171 km
Peugeot e Rifter – 164 km
Honda e – 153 km
Mazda MX-30 – 140 km

/Shqip.com