Sport Ndërkombëtar

Ter Stegon afër rekordit të arritur në edicionin 1993/94

Barcelona është duke kaluar një sezon fantastik në La Liga deri në këtë pikë. Skuadra e Xavi Hernandez qëndron gjashtë pikë më shumë në krye të tabelës, megjithëse Real Madridi në vendin e dytë ka një ndeshje më pak, luan sot është kundër Real Sociedad.

Disa fusha të ekipit kanë qenë veçanërisht të këndshme për Barçën. Robert Lewandowski ka qenë në formë fantastike këtë sezon dhe është golashënuesi më i mirë në La Liga me 13 gola, pavarësisht se është suspenduar për tre ndeshjet e fundit.

Aty ku Barcelona ka qenë më mbresëlënëse është mbrojtja. Pas 18 ndeshjesh, ata kanë pësuar vetëm gjashtë herë. Tre prej tyre erdhën në humbjen në El Clasico në “Santiago Bernabeu”, që do të thotë se janë arritur 14 porta të paprekura.

Siç pritej me statistika të tilla, Marc-Andre Ter Stegen ka qenë në formë të bujshme.

Rezultati i gjermanit në këtë fazë është pothuajse i njëjtë me portierin e Deportivos, Francisco Liano, nga sezoni 1993/94, i cili pranoi gjashtë gola pas 19 ndeshjeve të tij të para.

Edhe një portë e paprekur për Ter Stegen kundër Real Betis të mërkurën do ta shihte atë të barabartë me rekordin e madh në La Liga.

Liano pranoi 18 gola atë sezon, që do të thotë se Ter Stegen është në rrugën e duhur për të mposhtur rekordin e tij për më pak gola të pësuar në një sezon të La Ligës.

Megjithatë, gjermani me siguri do të pranojë vetëm fitimin e trofeut të ligës më shumë se çdo gjë.

/Shqip.com